Informace pro SB  a návštěvníky blogůů  ZDE1. Kapitola povídek o HP - Ztracená sestra

Duben 2009

Toto miluje.....

14. dubna 2009 v 15:34 | Susan
ROCKOVOU A PUNKOVOU HUDBU: Jeho nejiblíbenějším žánrem je rock a punck-rock. Má rád třeba ARCTIC MONKEYS,THEKILLERS,SEX PISTOLS nebo THE FRATELLIS. Sám chodí dokonce na soukromé hodiny hraní na baskytaru!

SIMPSONOVI:Když má cváli času,mrkne se rád na svůj oblíbený seriál Simpsonovi!


SEXY HOLKY: "Hrozně hezká mi přijde Scarlett Johansson.Navíc je to skvělá herečka.Fakt třída je i Natalie Portman",říká!!!!


SOUKROMÍ:Když vyráží ven,bere si sluneční prýle a kšiltovku.Fanouškové ho vwtšinou vůbec nepoznají!


FOTBAL I FOTBÁLEK:Kromě hudby sleduje pečlivě fotbalové zápasy.Rád si samozřejmě zahraje i stolní fotbálek!HARRY POTTER: Jeho nejoblíbenější knihou z celén série je Harry Potter a vezeň z Azkabanu. První knihu o Harrym ačal číst,když mu bylo 8,ale nedočetl ji. Napravil to až tehdy,když získal roli ve filmu!


FILMY:Mezi jeho nej nej filmy patří Charlieho andílci a Spiderman!


VRTULKY I ŠPAGETY: Miluje těstoviny všeho druhu! Jeho oblíbeným těstovinovým jídlem jsou boloňské noky neboli Gnocchi Bolognese. Je to prý také zároveň jediné jídlo,které umí uvařit!


SPORT:Pokud není v neděli,dopoledne na procházce se svými dvěma psy,Binkem a Nugettou,dívá se na závody Formule 1.

POSTEL:Tvrdí,že úplně nejšťastnější je tenhy,když leží večer ve své posteli a přemýšlí o tom,co ten den zažil.Tohle miluje.........

13. dubna 2009 v 19:19 | Sussan

SPORT: Nikdy by to do téhle křehoučké holky neřekl, ale pozemní hokej a házená jsou pro ni nejlepší relax!


FILMY: Hlavně ty s Julií Robets! Je totiž její obrovská faninka! A další? Hříšní tanec,Gladiátor,Shrek,Dannyho parťáci.


HALLOWEEN: Miluje tenhle "svátek duchů". Každý rok vydlabe dýni a převléká se za nějaké strašidlo. Se svými kámoškami totiž vždy pořádájí Halloween párty.....


VÝTVARNÁ VÝCHOVA: Ve škole nesnášela matematiku,ale od čeho se nemohla nikdy odtrhnout,to byla výtvarka!!!:)


ZPĚV: Laa laa laa,to zní každé ráno ze sprchy .... Zbožňuje písničky od Britney Spears!


KÁMOŠI: Milujenávštěvy u kámošů. Někdy jsou nej doma a povídají si u DVD,ale nejvíc je baví,když si pustí muziku a křepčí u ní jako o život! Jedním z nejích nerozlučných kámošů je i Daniel Radliffe.


Zábava: Ráda se baví,jako obyčejný teenager. Zajde na kolu, do kina a nebo se jen poflakuje v parku!


CESTOVÁNÍ: Kdyby mohla,procestovala by celý svět! Ráda poznává nová místa.A i když je to rodilá Francouzka,asi nejvíc si oblíbila Anglii,která je momentálně jejím domovem!


ZVÍŘÁTKA: Má doma dvě kočičky Bubbles a Domino.To jsou její největší lásečky!:)


HARRY POTTER: Sice zná včechny díly nazpamět-jak by ne!:) Emma přečtla i všechny knížky o Harrym Potterovi a ráda se k nim často vrací!Její nejoblíbenější je Vězen z Azkabanu.


BRAD PITT: Je její největší idol! Podle Emmy je to ten nejhezší chlapík na světě!!:)


Harry Potter a relikvie smrti

12. dubna 2009 v 12:41
Děj sedmého dílu Harry Pottera začíná tím, že se Harry přesouvá od Dursleyů k Weasleyům. Zde oslaví své sedmnácté narozeniny a s Ronem a Hermionou dostanou od ministra kouzel předměty, které jim odkázal Brumbál ve své závěti. Probíhá svatba Billa a Fleur, avšak přeruší ji zpráva o pádu Ministerstva kouzel a útoku Smrtijedů.
Trio mladých studentů nakonec nachází útočiště v domě Blackovy rodiny. Zde potkají skřítka Krátura, kterému Harry přikáže, aby našel Mundunguse Fletchera, kterého podezírá, že ukradl Voldemortův viteál.
Ten nakonec Ron, Hermiona a Harry nachází u Dolores Umbridgeové, kterou omráčí, vymění jí ho za kopii a prchají i s osvobozenými kouzelníky.
Při útěku se ovšem Hermiony chytí jeden Smrtijed, čímž je narušena ochrana domu a od té chvíle se trojice musí přesouvat a kempovat v lesích. Tato nelehká situace nakonec vyústí v hádku a Ron Harryho a Hermionu opouští.
Dvojice je pozvána do domu čarodějky Bagshotové. Ta se ale vzápětí mění ve Voldemortova hada Naginiho a napadá Harryho Pottera. Při obraně je zničena Harryho kouzelná hůlka.
Jednu noc při hlídce Harry Potter spatří Patrona, který ho zavede k jezírku, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, což je jeden z mála artefaktů schopných zničit medailon. Harry Potter se meč snaží vyzvednout, ovšem nebýt pomoci navrátivšího se Rona, zřejmě by se Harry udusil. Pak společně viteál zničí.
Trojice navštěvuje otce Lenky Láskorádové Xenophiliuse Láskoráda. Zjišťují informace o symbolu Relikvií smrti – neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště.
Studenti jsou zajati Smrtijedy a uvězněni v domě Malfoyů, kde se ve sklepní kobce setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Při úniku se Harry Potter zmocní hůlky Drace Malfoye.
Nachází útočiště v domě Billa a Fleur. Zjišťují, že po neporazitelné hůlce se shání sám Voldemort a také se jí nakonec z hrobu Brumbála zmocňuje.
Harry Potter, Ron a Hermiona se dohodnou s Griphookem, že jim výměnou za Nebelvírův meč pomůže vloupat do banky Gringottových, kde je v trezoru Lestrangeových další Voldemortův viteál – pohár Helgy z Mrzimoru. Voldemort se vydává zkontrolovat své viteály.
Trio se vydává do Bradavic, kde zjišťují další z medailonů - koruna Roweny z Havraspáru.
Pomocí zubů mrtvého baziliška ničí Ron s Hermionou pohár. V ohni umírá Crabbe a v následné bitvě se smrtijedy padne Fred Weasley.
Harry Potter vyslechne rozhovor Voldemorta se Snapem, kterého Voldemort zabíjí s doměním, že pak už bude kouzelná hůlka skutečně jeho a s plnou magickou mocí. Když Snape umírá sdělí Harrymu, že i do něho přešla část Voldemortovy duše a on sám je tak jedním z jeho viteálů, proto je nutné pro zničení Voldemorta zničit i sebe.
Harry Potter objevuje poslední Relikvii smrti - kámen schopný přivolat mrtvé. S jeho pomocí vyvolá své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina, kteří mu dodají odvahu se beze zbraně střetnout s Pánem zla.
Po smrtící kletbě Voldemorta je Harry Potter předstírajíc mtvého, vynesen před Bradavice.
Voldemortovi se postaví Neville. Jako potupu ale dostává zapálený moudrý klobouk, ze kterého ale nečekaně vytahuje Nebelvírův meč a zabije poslední Voldemortův viteál - jeho hada. Když se Voldemort pokouší znovu zabít Harryho, kouzlo se obrací proti němu.

Harry Potter a princ dvojí krve

12. dubna 2009 v 12:40
šestý díl o studentu školy kouzel Harry Potterovi začíná čekáním na ředitele bradavické školy. Má se dostavit do domu Dursleyových. Dorazí přesně v 11 hodin večer a nelze si nevšimnout jeho černé a seschlé ruky, o které se ale nechce bavit, se slovy, že se Harry vše včas dozví.
Harry Potter má strávit zbytek prázdnin v Doupěti, ale cestou se ještě zastavují u Horáce Slughorna. Toho Brumbál s Harryho pomocí přesvědčí, aby se vrátil z důchodu zpět učit do Bradavic.
Ráno se Harry Potter pustí baví s Ronem a Hermionou a dozvídá se mnoho novinek. Ministrem kouzel už není Popletal, Bill Weasley si bude brát Fleur Delacourovou, Smrtijedi vraždí spousty lidí včetně mudlů a obchod Freda a George prosperuje.
Při nákupu školních potřeb se setkávají s Malfoyem, který se chová až nápadně podivně.
Všichni studenti jsou hned na začátku školního roku šokováni, když Brumbál přivítá Horáce Slughorna, nového učitele lektvarů. Zaujímá dosavadní místo Snapa, který po letech úsilí získal místo vyučujícího obrany proti černé magii.
Vytvářejí se rozvrhy a Harry Potter přeci jenon získá místo mezi studenty lektvarů. Bohužel s tím ale nepočítal, takže nemá žádné pomůcky. Učebnici i přísady mu tedy zapůjčí Slughorn ze školních zdrojů. Kniha, kterou Harry dostane, obsahuje poznámky a Harry se díky tomu stává nejlepší v ročníku. Kromě toho mu Brumbál dává soukromé hodiny, na kterých Harrymu ukazuje život Voldemorta a chce ho seznámit s jeho slabými stránkami.
Ze vzpomínky Horáce Slughorna Harry Potter zjistí, že Voldemort rozdělil svou duši na sedm částí. šest částí své duše zaklel do šesti různých předmětů, Jeden z nich byl deník zničený během Harryho druhého školního roku, další zlikvidoval Brumbál a zůstala mu památka v podobě zničené ruky. Zbývají čtyři další části duše, které je potřeba zneškodnit dříve, než bude proveden útok na tu, která je v samotném Pánu zla. Se čtyřmi schovanými předměty je totiž Voldemort nesmrtelný. To je pravděpodobně i důvod, proč ho Brumbál nezkusil zabít už před rokem.
Harry Potter je zavolán ředitelem školy. Našel další z těch předmětů a je nutné jej získat. Oba se tedy vydávají na vzdálené místo kde tuto, pečlivě chráněnou věc, nalézají. Při návratu ke škole spatřují Znamení zla nad jednou z hradních věží. Hrad je plný Smrtijedů vpuštěných Malfoyem, Severus Snape zabíjí bezbranného Brumbála, kterého předtím Draco nepřipraveného odzbrojil. A kromě toho, věc, jenž vše způsobila není pravá, ale jde o napodobeninu. Světu čar a kouzel hrozí vážné nebezpečí a schyluje se ke zlým časům.

Harry Potter a Fénixův řád

12. dubna 2009 v 12:39 | Susan
Hned na začátku pátého dílu je Dudley napaden mozkomory a je zachráněn jen díky duchapřítomnosti Harryho Pottera. Strýc Vernon je naštván množstvím sov, které se do jeho domu snesou s dopisy. Harry Potter je vyloučen z Bradavic, protože při ochraně Dudleyho před mozkomory porušil pravidla o omezení čar a kouzel. Jakmile Dursleyovi odjedou z domu, vyzvednou Harryho členové Fénixova řádu a odvezou ho do bezpečí. Harry Potter se setká se svými přáteli Ronem, Hermionou, Fredem, Georgem a dalšími. Seznámí se s členy Fénixova řádu a dozvídá se o jejich činnosti a členech. Potom jde s panem Weasleyem na přelíčení, kde se rozhoduje o Harryho porušení výnosu o omezení čar a kouzel. Harry Potter je osvobozen a Brumbál Popletalovi řekne, že má dojem, že mozkomorové nebyli praví, ale že to bylo dílo právě Popletala a několika jeho nejvěrnějších spolupracovníků.
Jakmile se Harry Potter a další studenti dostanou do Bradavic, začne zahajovací slavnost, na které se všichni dozví, že novou vyučující oboru obrana proti černé magii je Dolores Jane Umbridge, blízká spolupracovnice Korneliuse Popletala. Má zde dohlížet na Harryho a Brumbála, protože ministr kouzel Popletal slepě nechce uvěřit, že je Voldemort opět mocný, což by mohlo ohrozit jeho kariéru.
Nová učitelka dělá Harrymu a jeho spolužákům samé naschvály a takhle to pokračuje velkou část celého ročníku. Dolores se pokusí rozpustit i seskupení několika studentů, kteří se cvičí v obraně proti černé magii. Vydá také mnoho nařízení, které upravují chod školy, např. zakáže famfrpál, nechá rozpustit všechny kluby a podobná seskupení studentů a tak dále.
Harrymu Potterovi se zdají hrozné sny, ve kterých nejprve vidí, jak je těžce zraněn pan Weasley. Ukáže se, že byl opravdu napaden a nebýt Harryho pravdivého snu, nejspíš by ho nikdo nenašel a bez pomoci by zemřel. Pak se mu však zdá i o napadení jeho kmotra Siriuse Blacka. Vydají se teda na jeho záchranu. Avšak tohle vše už je Voldemortova léčka, kterou vymyslel, aby mohl nechat Harryho Pottera konečně zabít. Na místě, které viděl Harry ve snu není zraněný Sirius, ale skupina Smrtijedů - služebníků Voldemorta. Těm se snaží záchranná skupina uniknout a právě včas se tam na pomoc objeví také členové Fénixova řádu. Při boji, který zde nastane zemře Harryho kmotr Sirius a dokonce se na ministerstvu objeví sám Pán zla, avšak jakmile uvidí Brumbála, raději hned rychle zmizí. Avšak to už uvidí i pracovníci ministerstva spolu s ministrem Popletalem. Ten se Brumbálovi a Harrymu omluví a rozhodne, že se musí opět rozpoutat boj proti Voldemortovi.

Harry Potter a vězen z Azkabanu

12. dubna 2009 v 12:38 | sUSAN
Třetí díl Harry Pottera začíná návštěvou neoblíbené tety Marge a následným Harryho odchodem ve zlém. Má strach z velkého černého psa a nemá ani kam jít. Vysvobozením je pro něho až vyzvednutí Záchranným autobusem a cesta do Děravého kotle, kde se dozví, že po něm jde vrah Sirius Black, uprchlý z Azkabanského vězení. Při setkání s mozkomory - strážci Azkabanu, chránícími školu před Siriusem Blackem - Harry Potter ztratí vědomí. Naštěstí mozkomory zažene nový učitel Remus Lupin, který má na starosti výuku obrany proti černé magii.
Novinkou ve škole je péče o kouzelné tvory, kterou vyučuje Hagrid. Na první hodině nedává pozor Draco Malfoy a je kvůli tomu napadem hypogryfem Klofanem. Hypogryf je napůl kůň, napůl orel. Draco žaluje svému vlivnému otci. Mezi hermionou a Ronem vzniká spor, který vyvolá Hermionina kočka Křivonožka, když se Ronovi za podezřelých okolností ztratí jeho krysa Prašivka.
Harry Potter dostává před vánoci dárek od dvojčat Weaslyovic. Je to úplná mapa Bradavic, s polohou každého člověka. S její pomocí se Harry Potter dostane do Prasinek a dozvídá se, že jeho kmotrem byl Sirius Black, který ale zradil jeho rodiče.
Kvůli intrikám Malfoyova otce musí být utracen Klofan. Harry, Ron a Hermiona se snaží Hagrida utěšit a najdou v jeho chatě živého Prašivku. Hermionina kočka ho zažene pod vrbu. Opět se objevuje velký černý pes a odtáhne Rona také pod vrbu mlátičku. Harry Potter s Hermionou je pronásledují a zjišťují, že velký černý pes je ve skutečnosti Sirius Black, ke kterému je připojen Lupin jako vlkodlak. Ti se snaží vysvětlit, že Ronova krysa je ve skutečnosti přeměněný Peter Pettigrew, který pro Voldemorta zradil Harryho rodiče, fingoval svoji smrt, a vinu svedl na Blacka.
Harry Potter nedovolí Siriusovi Pettigrewa zabít eskortují ho do hradu. Je ale úplněk a Lupin se proměňuje ve vlka. Pettigrew uteče. Na Blacka, Harryho a Hermionu začínají útočit mozkomorové, které zažene tajemná figura pomocí kouzla Patron. Harry Potter věří že byl zachráněn duchem svého otce. Black, o jehož nevině nikdo neví, je lapen a zavřen do věže, kde čeká na popravu.
Trio Harry Potter, Hermiona a Ron se od Brumbála dozvídá, že má šanci zachránit 2 životy. Hermiona prozradí Harrymu, že vlastní Obraceč času, kterým se lze vracet v čase, a s jehož pomocí také zvládala svůj přeplněný rozvrh. Oba se vracejí o tři hodiny zpět, osvobodí Klofana těsně před popravou a čekají na Blacka, osvobodí ho a vracejí se časem zpět.

Profesoři

12. dubna 2009 v 12:28 | Susann |  Profesoři Bradavic
 • Alastor Moody - přezdívaný Pošuk, bystrozor, bradavický profesor obrany proti černé magii
 • Albus Percival Wulfric Brian Brumbál - ředitel Školy čar a kouzel v bradavicích
 • Argus Filch - bradavický školník
 • Armando Dippet - ředitel Bradavic před Brumbálem
 • Cuthbert Binns - duch, profesor dějin čar a kouzel
 • Dolores Jane Umbridgeová - profesorka Obrany proti černé magii
 • Filius Kratiknot - ředitel Havraspáru, profesor kouzelných formulí, anglicky Flitwick
 • Horácio Křiklan - bývalý ředitel Zmijozelu a profesor lektvarů z dob Toma Raddlea a později Pobertů, anglicky Slughorn Bradavic
 • Firenze - kentaur, profesor jasnovidectví
 • Minerva McGonagallová - zástupkyně Albuse Brumbála, ředitelka Nebelvíru, později ředitelka Bradavic, profesorka přeměňování, zvěromág (mourovatá kočka)
 • Phineas Nigellus Black - bývalý neoblíbený ředitel Bradavic, prapředek rodu Blacků, studoval ve Zmijozelu
 • Pomona Prýtová - ředitelka Mrzimoru, profesorka bylinkářství
 • Poppy Pomfreyová - ředitelka ošetřovny
 • Quirinus Quirrell - profesor obrany proti černé magii
 • Remus Lupin - vlkodlak, profesor obrany proti černé magii
 • Rubeus Hagrid - hajný a klíčník v Bradavicích, profesor péče o kouzelné tvory
 • Severus Snape - ředitel Zmijozelu, profesor lektvarů, později ředitel Bradavic
 • Sibylla Trelawneyová - profesorka jasnovidectví
 • Zlatoslav Lockhart - profesor obrany proti černé magii

Zajímavosti z 7

11. dubna 2009 v 19:29 | Susan
Ještě než byla napsána kniha, filmaři předpokládali, že bude Harry Potter a relikvie smrti jediný film, ale kvůli rozsahu knihy a důležitosti jednotlivých scén se producenti rozhodli, že se nemůže nic vynechat, tudíž film rozdělili na 2 části.
M. Night Shyamalan se zajímal o režírování tohoto filmu.
16. února 2009 započalo 56ti týdenní natáčení.
Doubler Daniela Radcliffa David Holmer (25) byl při natáčení vážně zraněn. Když točil vzdušnou scénu, po které následovala exploze, vážně si poranil záda.

Zajímavosti z 6

11. dubna 2009 v 19:27 | Susan
Režisér Guillermo del Toro odmítl nabídku režírovat tento film kvůli filmu Hellboy 2: The Golden Army (2008).
Když J.K.Rowling pročítala scénář k tomuto filmu, narazila na část, ve které Brumbál vzpomíná na dívku, do které byl zamilovaný, když byl mladý. Poté informovala filmaře, že Brumbál byl ve skutečnosti gay, a jeho jediné romantické poblouznění bylo s čarodějem Grindelwaldem, kterého musel později porazit v souboji čarodějů. Tuto informaci také zveřejnila při propagaci posledního dílu Harry Potter a Relikvie smrti (2010)
Helen McCrory měla hrát Bellatrix Lestrangeovou ve filmu Harry Potter a Fénixův řád (2007), musela ale odstoupit, protože otěhotněla. V tomto díle hraje Narcissu Malfoyovou, Bellatrixinu sestru.
Knihy V "Krucáncích a kaňourech" jsou ve skutečnosti telefonní seznamy Watfordu.
Tom Felton (Draco Malfoy) při natáčení scény s kletbou Sectusempra musel proležet několik hodin ve falešné krvi a vodě. Na sobě měl protetický hrudník, ze kterého se pumpovala krev, a po každém záběru se musel umýt a usušit si vlasy, aby mohl zpátky na plac.
Teprve osmnáctiletý Robert Knox, představitel Marcuse Belbyho, se nedožil premiéry filmu. Zemřel více než rok před ní, když byl brutálně napaden a ubodán k smrti 24. května 2008. (Tom Riddle)
375 milionů výtisků všech dílů Harryho Pottera už se prodalo od vydání první knížky v roce 1997. Poslední, sedmá část má na kontě 44 milionů kopií, z toho 15 milionů zmizelo už první den.
800 slov má povídka napsaná až po posledním románu, ve kterém se tři roky před Harryho narozením prohání na motorce jeho táta i Sirius. Rowlingová ,prequel' vydražila na charitativní aukci.
2 miliony dolarů obdržla J. K. Rowlingová za filmová práva k prvním čtyřem potterovkám. Autorka s prodejem dlouho váhala - obávala se totiž, že když se postavy stanou majetkem studia, bude si Warner Bros. moci vymýšlet vlastní příběhy.
100 milionů dolarů je částka, pod níž neklesne rozpočet žádné potterovky. Nejlevnější byla Tajemná komnata, která stála rovnou stovku, nejdražší jsou zatím poslední dva filmy (Harry Potter a ohnivý pohár a Harry Potter a Fénixův řád), které vyšly na 150 milionů.
4,48 miliard dolarů celkem vydělalo všech 5 celovečeráků, čímž se potterovská sága stala tou nejvýnosnější sérií v dějinách filmu. A to ještě diváci přisypou za další 3 díly.
Dva herci se vystřídali na postu ředitele školy čar a kouzel. Brumbála nejprve hrál Richard Harris, známý například z Gladiátora - když po druhém dílu zemřel, převzal hůllku Michael Gambon. Zvažovali se i Ian ,Gandalf' McKellen či Christopher Lee.
285 stran čítá první díl série a ač má druhá kniha jen o dvě víc, je z ní nejdelší film. Naopak z osmisetstránkového "Fénixova řádu" je film nejkratší.
2011 je rok, kdy bude brýlatý čaroděj řádit na plátně naposledy. V létě přijde do kin závěrečné, osmé dobrodružství se vskutku nápaditým názvem Harry Potter a relikvie smrti: Část druhá.
V roli Nymphadory Tonks se měla objevit Anna Friel, nahradila ji však Natalia Tena. (Paige)
Premiéra měla být o vánocích roku 2008, ale přestože je film hotový, byla odložena až na léto 2009. Je to kvůli chabé letní sezóně.
Del Toro, který odmítl film točit, také řekl, že na jeho vkus ve filmu umírá moc málo lidí.
Jessie Cave porazila při konkurzu na roli Levandule Brownové více než 7000 dívek.
Do role malého Toma Raddleho byl vybrán jedenáctiletý Hero Fiennes-Tiffin, což je synovec Ralpha Fiennese, který hraje budoucího Toma Raddleho známého pod jménem lord Voldemort. Režisér David Yates říká, že ho najal díky jeho podobnosti ke strýci, ne však přímo proto, že je to jeho synovec. Líbil se mu jakýsi strašidelný pocit, který z něj vyzařuje.
Potom, co byl z předešlého dílu k velkému zklamání fanoušků vystřižen famfrpál, se v tomto díle zase objeví.
Dlouho se diskutovalo o tom, že si v tomto filmu zahraje i Christian Coulson, který hrál v Harrym Potterovi a tajemné komnatě šestnáctiletého Toma Rojvola Raddleho. Avšak nakonec bylo rozhodnuto, že už je pro svou roli moc starý, protože v době natáčení oslavil své třicáté narozeniny.
První herečkou zvažovanou do role Narcissy Malfoyové byla Naomi Watts, která ale odmítla kvůli svému přeplněnému rozvrhu.
Herec Thomas James Longley se ucházel o roli jedhono z mladších verzí lorda Voldemorta - Tom Raddleho, ale vybrán byl nakonec Frank Dillane.
Posunutí premiéry z listopadu 2008 na červenec 2009 pomohlo zvýšit počet kin IMAX v USA, ve kterých bude Harry Potter a princ dojí krve k vidění. Kdyby byl film vydán v listopadu, byl by k dispozici ve 40 IMAXech, v červenci bude ale promítán hned ve 100 kinech IMAX.
Ve filmu uvidíme zřícení mostu Millennium Bridge. Vzhledem k tomu, že tento most byl postaven v roce 2000, tak to odporuje knize, protože její děj je zasazen do roku 1996, jak řekla autorka J.K. Rowlingová. Nicméně přímo v knize nejsou žádné odkazy na to, ve kterém roce se děj odehrává.
První film série Harryho Pottera, který po dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu dostal v USA rating PG (= některý materiál nemusí být vhodný pro děti). Čtvrtý a pátý díl měly rating PG-13, což znamená, že film je nevhodný pro děti do 13ti let.
Další díl, ve kterém se neobjeví Dursleyovi, přestože byli v knize.
Byly přidány 2 scény, které se neobjevily v knize: Zřícení mostu Millenium Bridge (možno vidět na začátku filmu a také v některých trailerech) a útok Smrtijeda v Doupěti (také k vidění v traileru). Útok na mudlovský most je ve skutečnosti v knize zmíněn Korneliusem Popletalem, avšak není zde vůbec popsán.

Zajímavosti z 3

11. dubna 2009 v 11:40 | Susan
Během prvního víkendu (4. - 6. 6. 2004) vydělal třetí díl dobrodružství čarodějnického učně 93,7 milionu dolarů, čímž se stal nejúspěšnějším v celé sérii. Během druhého víkendu však zaznamenal 63% propad, takže se ve výdělku zařadil na třetí místo v sérii.
Původním adeptem na režii tohoto filmu byl Steven Spielberg, po tom co Chris Columbus po dvou dílech prohlásil, že chce strávit více času se svou rodinou, a náročné natáčení v Anglii mu to neumožňuje. Další volbou byl Guillermo Del Toro, ale ten dal přednost svému vysněnému projektu Hellboy.
Čtvrtý díl pod vedením Mike Newella se začal točit 33. března, tedy ještě před premiérou Vězně z Azkabanu, která byla 4. června.
Po smrti Richarda Harrise, který v prvních dvou dílech ztvárnil Albuse Dumbledora, byli chvíli ve hře tolkienovští Christopher Lee a Ian McKellen, ale úlohu nakonec získal Michael Gabon.
Postavy dementorů vytvářel tým speciálních efektů 6 měsíců.
Iluzionista Paul Kieve byl k filmu přizvaný jako konzultant a naučil čarovat například představitele Rona (Rupert Grint) a Hermiony (Emma Watson). Kieve také vystupuje v jedné ze scén filmu, díky němu se některé magické efekty odehrály ve skutečnosti a nemusely se upravovat počítačem.
Emma Thompson vzala úlohu prof. Trelawny, aby zapůsobila na svou čtyřletou dcerku, zatímco Gary Oldman ztvárnil Siria Blacka, protože potřeboval práci. Ve filmu se totiž neobjevil už víc než rok.
Alfonso Cuarón nikdy nečetl knihy Rowlingové a neviděl ani první dva díly potterovské filmové série dříve, než mu byla nabídnuta režie Vězně z Azkabanu.
V Holandsku byla kvůli filmu vytvořena speciální kategorie, )která ho označovala jako nevhodný do 9 let, protože byl příliš strašidelný pro děti nad 6 let. Zaškatulkování jako nevhodný do 12 by zase mohlo značně omezit příjmy z promítání.
Emma Thompson vzala roli profesorky Trealewneyové, aby zapůsobila na svou čtyřletou dceru. původně ji však měla hrát Tilda Swinton.
Po smrti Richarda Harrise bylo pro postavu Albuse Brumbála zvažováno mnoho herců. Mezi nimi Christopher Lee či Ian McKellen. Harrisova rodina chtěla Petera O´Toolea. Rád by ho hrál i Richard Attenborough.
Iluzionista Paul Kieve spolupracoval jako konzultant. Učil magii Daniela Radcliffea a Emmu Watson.
Cuarón učil Daniela Radcliffea jak vyjádřit hrůzu pomocí věty: "Představ si Cameron Diaz v bederní roušce". Pomohlo to.
Alfonso Cuarón nečetl knihu ani neviděl první dva filmy, když mu byla nabídnuta práce režiséra na tomto filmu.
Nejlépe vydělávajícím film všech dob co se týče první dne uvedení do kin.
Když se Harry, Hermiona a Ron vrací do školy od Hagridovy chýše poté co byli svědkem Klofanovy popravy, Hermiona obejme Rona a Harry Hermionu. To je odkaz na Cuarónův film Mexická jízda (2001).
Režisér Cuarón se ve filmu objeví jako sedící muž držící dvě svíčky, když Harry vstoupí do krčmy Madam Rosmertové.
Velká část filmu se točila ve Skotsku.
Aby se Alfonso Cuarón seznámil s třemi hlavními herci, nechal každého napsat esej o svých postavách. Emma Watson napsala 16stránkovou esej, Daniel Radcliffe napsal jednostránkový souhrn a Rupert Grint to raději nikdy nedodal.
Režisérova manželka Annalisa Bugliani a dcera Tess Bu Cuarón se objeví ve filmu na portrétu jako matka s dcerou, hned za obrazem Tlusté Lady.
Režisér chtěl, aby ve Velké síni hráli na varhany poskakující skřítci, ale Joanne Rowlingová to razantně odmítla.
Syn bývalého britského ministerského předsedy Tonyho Blaira, Euan Blair, pracoval jako asistent produkce na natáčení tohoto snímku. Lidé ze štábu se nechali slyšet, že je velmi pracovitý a tichý, takže většina lidí ani neví, kdo to vlastně je.
Ředitel jedné anglické školy požadoval na dětech, které se zúčastnily natáčení tohoto snímku, poplatek 35 liber za každý den, který místo ve škole strávily na natáčení.
Režisér Alfonso Cuarón a producent David Heyman měli při zařazování scén do tohoto filmu několik sporů. Jeden z těchto sporů se týkal také scény, kdy Harry promění tetu Marge v balon a pak uteče z domu Dursleyových. Najednou má pocit, že ho někdo sleduje. Na pár vteřin zahlédne obrovského psa s pichlavým pohledem a zkrvavenou tlamou. A právě záběr na tohoto psa byl na Heymana příliš. Ve filmu se proto blýsknou jen oči psa, aby malí diváci neměli z filmu noční můry. (
Robbie Coltrane v roli Hagrida si během natáčení nemohl vynachválit svou vestu, kterou měl zevnitř chlazenou systémem trubiček s proudící studenou vodou, která mu zpříjemňovala natáčení ve čtyřicetistupňovém vedru.
Při natáčení filmu hrozila stávka technického štábu, který se domáhal zvýšení platu o 8 procent. Jejich žádosti nakonec bylo vyhověno a hrozba přerušení natáčení byla zažehnána.
Tvůrci se během natáčení potýkali s požárem na vyprahlých křovinatých pozemcích ve Skotsku, který způsobily jiskry vyletující z komínu Bradavického expresu. Požár vypukl v únoru 2003 a celková škoda byla odhadnuta na 3 miliony liber.
Během natáčení tohoto filmu sprejeři v depu ve Scarborough zdemolovali 2 vagóny Bradavického expresu, které musely být záhy nahrazeny čistými vagóny.
Vedení školy ve skotském Lochaberu se nespokojilo se sponzorským darem, který škola od produkce Harryho Pottera dostala, a svým žákům oznámilo, že účinkování v komparsu je pracovní stáží, a svůj výdělek tedy musejí odevzdat do školního fondu, a to přesto, že si ve filmu zahráli o víkendu.
Velmi zajímavé bylo vytvoření mozkomorů. Režisér Alfonso Cuarón původně nechtěl používat digitální efekty, chtěl udělat mozkomory postaru a s loutkami. A tak si vzpomněl na loutkáře Basila Twista, který pod vodou předvádí nádherný tanec látek. Twist tedy přijel do Londýna a spolu s Cuarónem to pod vodou zkusili natočit zpomaleně a pozpátku. Výsledný efekt byl velmi zajímavý, ale nedal se uplatnit v praxi. Nakonec se tedy Cuarón rozhodl pro počítačové triky, ale grafikům předložil Twistovy záběry a řekl jim, že chce něco takového, ale s volností, jakou poskytuje počítačové zpracování. Nakonec tedy nechal Cuarón pohybovat loutky normální rychlostí, ale na počítači nechal zpomalit pohyb jejich hábitů, díky čemuž vypadají mozkomoři neuvěřitelně étericky, jako by byli skutečně z jiného světa.
Přes léto během natáčení vypukla cestovní horečka. Skotsko se stalo pro čtenáře a diváky Harryho Pottera tím, čím Nový Zéland pro fanoušky Pána prstenů. Davy turistů zahltily sever Velké Británie, cestovní kanceláře si spokojeně mnuly ruce a tvůrci snímku znervózněli pod návaly zvědavců.
Snímek byl po celém světě, a to včetně České republiky, uveden ve dvourozměrném formátu v kinech IMAX. Původní snímek byl kvůli tomu přeformátován speciální technologií DMR (digitální remastering), díky které dosahuje film ohromující kvality obrazu i zvuku.
V úvodu filmu přijede pro Harryho Záchranný autobus a v tomto autobuse je vedle poloslepého řidiče zavěšěna "svraštělá hlava" (v originále "Shrunken Head"). Této dredaté hlavě, která veškeré okolní dění komentuje s výbuchy smíchu propůjčil hlas Lenny Henry a zajímavé je, že tato svraštělá hlava byla až nápadem filmařů a v původní knižní podobě se ve stejné scéně (autobus) vůbec neobjevila. Z knihy vyplynula pouze myšlenka, že tento charakter existuje, ale z úplně jiného místa. Teprve potom, co filmaři J.K. Rowlingové tento nápad prezentovali, souhlasila s jeho netradičním zařazením do filmu.
Než byl režisérem tohoto filmu vybrán Alfonso Cuarón, diskutovalo se také o režiséru Callie Khourim nebo Kennethu Branaghovi, který si v předchozím díle zahrál profesora Lockharta.
Původě se uvažovalo, že by si profesora Lupina zahrál Ewan McGregor. (HappySmile)
Kulisy pro obchod Medový ráj byly původně použity v Harrym Potterovi a kameni mudrců jako Olivanderův obchod s hůlkami na Příčné ulici.
Režisér Alfonso Cuarón měl ve smlouvě napsáno, že nesmí před dětskými herci nesmí klít.
Režiséra Alfonsa Cuaróna vybral jako svého nástupce sám režisér minulých dílů Chris Columbus.
Tvůrci nejprve uvažovali o tom, že by Brumbála, kterého hrál v předchozích dílech Richard Harris a před natáčením bohužel zesnul, oživili v počítači. Nakonec tuhle myšlenku zamítli a obsadili Michaela Gambona, který nabídku na roli nejprve odmítl, protože měl z fenoménu Harryho Pottera respekt.
Chris Columbus, režisér předchozích dvou dílů, zůstal u tohoto dílu jako producent.
Dudley Dursley nemá ve filmu jedinou větu, pouze se směje a vzdychá.
Hercům bylo řečeno, že všechny cukrovinky v Medovém ráji jsou natřené lakem, i když tomu tak nebylo, aby náhodou během záběrů někdo něco neujedl.
Iluzionista Paul Kieve, který učil čarovat Radcliffa a Watson, si také střihl malou roličku ve scéně v hospodě U Tří košťat. Kieve byl prvním iluzionistou, který pracoval na nějaké filmové sérii.
David Thewlis, který hraje profesora Lupina, byl původně zvažován do role jeho předchůdce profesora Quirella v Harrym Potterovi a Kameni mudrců. Roli v tomto díle přijal na radu Iana Harta, který hrál právě Quirella.
Marcu Forsterovi byla nabídnuta režie filmu, ale odmíl a místo toho natočil Hledání Země Nezemě.
Tetování, která měl na sobě Sirius Black, si tvůrci vypůjčili od ruských vězeňských gangů, které si takto značily, která osoba by měla být respektovaná a obávaná.
Když poprvé vidíme Pobertův plánek, můžete si na něm všimnout jména Mlok Scamander. Ve světe Harryho Pottera tento pán napsal knížku Fantastická zvířata a kde je najít, ale není učitelem v Bradavicích.
Německá pobočka Warner Bros. se snažila, aby byl film v Německu označen jako "Nevhodný do 6ti let". Předložili několik verzí filmu, ale u všech byl zamítnut navrhovaný rating, takže nakonec nesetříhaná verze filmu šla do kin s označením "Nevhodný pro děti do 12ti let".
Warner Bros. vybavili uvaděče v kinech brýlemi s nočním viděním, aby zamezili ilegálnímu nahrávání filmu a pirátství.
Alfonso Cuarón do filmu zakomponoval několik věcí oslavujících Mexiko. Na fontáně na nádvoří před věží s hodinami je několik soch orlů jedícíh hady. Přesně takovéto znázornění se objevuje na mexické vlajce. Také spousta cukrovinek v Medovém ráji jsou lebky z cukru, které jsou populární výslužkou v Mexiku na "El Dia de los Muertos" (mexické dušičky nebo Halloween). Další odkaz je ve scéně, kde Brumbál odchází z ošetřovny, jde dolů po schodech a bručí si pro sebe "La Raspa", což je mexický tanečný klobouk.
Gary Oldman (Sirius), vědom si lásce Daniela Radcliffa (Harry) k hudbě, daroval mu při prvním setkání basovou kytaru.
Ve scéně, kde dají Weasleyova dvojčata Harrymu Pobertův plánek, je jméno "Moony" (Náměsíčník) napsáno jako "Mooney". Není to chyba, jméno bylo schválně napsáno jinak, pro pobavení supervizora vizuálních efektů Karla Mooneyho.
Režisér Alfonso Cuarón řekl Davidu Thewlisovi (Lupin), že si myslel, že profesor Lupin je gay, což se nakonec v poslední knize ukázalo jako mýlka.
Film vydělal celosvětově 795.6 milionů dolarů, čímž se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2004, hned po Shrekovi 2. V USA byl film 6. nejvýdělečnějším filmem za rok 2004, ve světě ale film porazil i Shreka 2, a stal se tak nejvýnosnějším filmem roku.
Místnost, ve které profesor Lupin učí Harryho obraně proti mozkomorům, sloužila dříve jako Brumbálova pracovna v Harrym Potterovi a tajemné komnatě.
Když na sebe bubák vezme podobu obrovského hada, v pozadí hraje hudba, která byla použita ve scéně s hady ve filmu Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy, ke které vytvořil soundtrack také John Williams.
Sir Cadogan, kterého hraje Paul Whitehouse, byl vystřižen skoro z celého filmu. Přesto ho můžete vidět ve scéně, kde Ginny řekne Harrymu, Ronovi a Hermioně o tom, že Buclatá dáma zmizela. Sir Cadogan se objeví na obrazu za nimi.
Pro natáčení byly postaveny dva Záchranné autobusy - jeden pro externí záběry a druhý pro interiéry. Ten pro natáčení zvenku byl vyroben tak, že se vzal běžný londýnský dvoupatrový autobus, ke kterému se přidalo jedno patro a nabarvil se nafialovo.
Ronova noční můra o pavoucích, kteří ho nutí stepovat, je zároveň odkazem na další díl Harry Potter a ohnivý pohár. V tomto díle učí profesor Moody žáky zakázané kletby, mezi nimiž je i jedna, díky které dokážete někoho ovládat. Moody donutí stepovat pavouka na stole.
Před vydáním filmu byl materiál s ním spojený označován kódovým názvem "Radiator Blues".
Profesor Brumbál zdrží kata tím, že musí podepsat popravčí list a má velmi dlouhé jméno. O dva filmy později v Harrym Potterovi a fénixově řádu je odhaleno, že jeho celé jméno zní Albus Percival Wulfric Brian Brumbál.
Když byl Chris Columbus navržen na režírování tohoto dílu, Robson Green byl zvažován do role Siriuse Blacka.
Film byl natočen na širokoúhlý objektiv. Délka objektivu se pohybovala mezi 14 - 24 mm. Režisér Alfonso Cuarón trval na širokoúhlém objektivu, protože chtěl, aby publikum dobře vidělo popředí i pozadí.
Během natáčení scény ve spacích pytlích si režisér Alfonso Cuarón a Alan Rickman (Snape) vymysleli vtípek na Daniela Radcliffa a schovali mu do spacáku prdící polštářek na dálkové ovládání. Přestože se všichni strašně smáli, Daniel se opravdu vehementně pokoušel nevypadnout z role.
Dvě zrzavé perské kočky si zahrály Křivonožku: Crackerjack a Pumpkin.
Většina scén se natáčela ve Skotsku, takže si filmaři chtěli být jistí, že se ve filmu objeví horská kráva, která se ve Skotsku chová. Před obchodem v Prasinkách, když Ron s Hermionou hledají Harryho potom, co vyběhl z hospody, můžete vidět velké chlupaté stvoření s obrovskými rohy.
Při natáčení ve Skotsku se vyskytlo několik potíží, jednou z nich byl déšť. Kvůli němu se muselo přerušit natáčení. Mezitím vrtulníky doručily velké pytle štěrku, které měly zabránit vodě, aby se dostala na plac. Hodně filmařů si říkalo, jaký to asi bude mít efekt na vzhled filmu, přesto režisér Alfonso Cuarón a kameraman Michael Seresin trvali na tom, že je to to nejlepší, s čím mohli přijít.
Text písničky, kterou zpívá chór ve Velké síni - "Double, Double, Toil and Trouble..." a heslo filmu "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) jsou převzaty ze Shakespearova Mackbetha (4. jednání, 1. scéna). Tato slova pronáší 3 čarodějnice známé jako Sudičky. V Harrym Potterovi a Ohnivém poháru se potom objevuje kapela Sudičky.
Písnička, která hraje během scény s bubákem z gramofonu, není "Sing, Sing, Sing" od Louise Priama. Písnička se jmenuje "Swing, Swing, Swing" a napsal ji John Williams pro film 1941 a objevila se také v seriálu Akta X v 6.sérii.
Častý spolupracovník režiséra Alfonsa Cuaróna kameraman Emmanuel Lubezki měl pracovat i na tomto filmu, ale kvůli problémům s rozvrhem byl nahrazen Michaelem Seresinem. (HappySmile)
Na plakátu, kde je Sirius Black označen jako hledaná osoba, jsou pod jeho jménem symboly, které znamenají "víceméně člověk".
K Medovému ráji byl pro natáčení postaven i sklep. Ve filmu nebyl použit, ale objevuje se na DVD v bonusech, kde si diváci můžou prohlídnout celý obchod.
Heslo filmu použité na plakátech "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) je to samé, co bylo použito ve filmu Čarodějky z Eastwicku.
Bývalý zpěvák kapely Stone Roses Ian Brown si měl ve filmu zahrát hospodského, ale jeho role byla vystřižena kvůli časovým problémům, přesto se objeví na kratičkou chvíli ve scéně v baru.
Zápletka s lotroskopem a pokus o útok na Rona ve spánku byly obě natočeny, ale nakonec odstraněny z konečné verze filmu. Útok na Rona je k vidění na některých verzích DVD a Harryho narážky na to, že měl šanci chytit Siriuse Blacka, se objevují ve většině trailerů.
Během závěrečných titulků na Pobertově plánku můžete vidět: Šlápoty, které se změní v otisky rukou. Stopy, které honí jiné stopy. Kočičí otisky honící otisky sovy. Obrovské šlápoty u jména Robbieho Coltranea (Hagrid). Dvoje otisky ve skandálním postavení v rohu ve věži. Šlápoty, které utečou pryč, když je odkryje stránka, která na nich byla. Stopky, které uvíznou v přístěnku. Stopy, které vstoupí na místo označené "Grindolyna laguna", jež následně klesnou. Místo označené jako Prasinky, včetně Opravny knihy Obludné obludárium a Obchodu s bombami hnojůvkami. Ke konci hrají šlápoty hru nebe, peklo, ráj. U jména supervizova vizuálních efektů jdou šlápoty pozpátku.
Natáčet se začalo 24. března 2003 ve filmových studiích Leavesden a skončilo v říjnu 2003. Celá výroba filmu ale trvala 18 měsíců.
J.K. Rowlingová dovolila režisérovi Cuarónovi udělat některé změny oproti knize, ovšem za podmínky, že budou přesně v duchu příběhu. Dovolila mu např. umístit na bradavické pozemky sluneční hodiny, avšak zakázala mu přidat hřbitov, který měl hrát velkou roli v tehdy ještě nevydané šesté knize. Později se Rowlingová vyjádřila, že když viděla některé momenty ve filmu, dostala husí kůži díky tomu, jak bezděčně odkazovaly na události v posledních dvou knihách, a bála se, že když se lidé potom budou zpětně dívat na filmu, budou si myslet, že tam byly tyto věci přidány záměrně jako vodítka.
Úsek, kde je Harry dovezen Záchranným autobusem do Děravého kotle, byl natočen pomocí techniky známé pod pojmem "bullet time", která se proslavila díky sérii Matrix. Díky tomu se všichni v Záchranném autobusu (Harry, Stan Silnička a Ernie Bourák) pohybují v reálném čase, zatímco mudlovský svět kolem nich sviští kolem rychlostí kulky.
Michael Gambon (Brumbál) natočil svoje scény za 3 týdny.
Gary Oldman, který hraje Siriuse Blacka, svoji postavu přirovnává k Johnovi Lennonovi.
Nejoblíbenější kniha Emmy Watson je právě Harry Potter a vězeň z Azkabanu.
Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed.
Belatrix Latrengová aneb Helena Bonham

6. dubna 2009 v 18:42
Helena se narodila 26. 5. 1966 ve znamení Blíženců v Londýnské čtvrti Golden Green v rodině vysokých politických hodnostářů a filmových profesionálů (její pradědeček H. H. Asquith byl v letech 1908-1916 předsedou vlády Velké Británie). V životě ji nejvíce ochromila operace mozku, kterou prodělal její otec - byl po ni kompletně paralyzován.

Helena si v roce 2002 zahrála s Guyem Pearcem ve filmu Till Human Voices Wake Us a následující rok ve válečném dramatu z produkce HBO Živě z Bagdádu, za které byla nominována na Zlatý glóbus a Emmy. Svůj talent propůjčila např. provokativnímu Klub rváčů od Davida Finchera, nové verzi Planety opic od Tima Burtona a nebo černé komedii Davida Atkinse Novocaine.

Za roli ve Wings of the Dove režiséra Iana Softleyho získala nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herečka, Zlatý globus a cenu Screen Actors Guild. Je také držitelkou ocenění Canadian Genie Award (za film Margaret’s Museum) a byla nominována na Emmy (za roli v seriálu Merlin). V poslední den natáčení jejího celovečerního debutu Lady Jane jí James Ivory nabídnul hlavní roli ve filmu Pokoj s vyhlídkou. Tím odstartoval sérii adaptací románů E. M. Forster, díky kterým Bonham Carter získala mezinárodní uznání.

Následovaly filmy Kam se i andělé bojí vstoupit, Howards End, Hamlet, Frankenstein a Mocná Afrodité. Bonham Carter má na kontě také spoustu televizních rolí - zahrála si oběť anorexie v komediálním dramatu Správná věc, striptérku ve filmu Tančící královna a vdovu po Lee Harvey Oswaldovi v dramatu Fatal Deception. Zahrála si také v divadelních hrách Woman in White, The Chalk Garden, House of Bernarda Alba a Trelawny of the Wells.

V roce 2005 dala hlas Paní Tottingtonové v celovečením dobrodružství Wallace & Gromita od Nicka Parka a ve stejném roce se objevila v roli maminky Buckettové v Burtonově snímku Karlík a továrna na čokoládu. S režisérem Time Burtonem znovu spolupracovala, když propůjčila svůj hlas postavě Mrtvé nevěsty v animovaném horroru Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který vychází ze staré ruské pohádky podobného půdorysu. Je to příběh Mrtvé nevěsty a nešťastného ženicha, kterého si ona v den jeho pozemské svatby odtáhne do podsvětí.

Již dříve se objevila v několika Burtonových filmech, např. Velká ryba nebo Planeta opic.

Lenka Láskodorová aneb Evanna Lynch

6. dubna 2009 v 18:38
Sto padesát osm centimetrů vysoká Evanna Meghan Naomi Lynch pochází z městečka Termonfeckin v Irsku. Žije zde se svým otcem Donalem, matkou Marguerite, dvěma staršími sestrami Máiréad a Emily a s mladším bratrem Patrickem. Studuje dívčí katolickou školu Our Lady's College v irském městě Drogheda. Navštěvovala také CTYI (Centre for Talented Youth of Ireland), kde dokončila kurs "Speculative Fiction". Na CTYI se vrátila v roce 2008. Jako další kurs si zvolila "Drama".

Evanna je obrovským fanouškem Harryho Pottera. Podle její rodiny je jím přímo posedlá. Jako malá psala neustále dopisy J. K. Rowlingové. Její slabost pro Harryho Pottera se projevila také při pojmenovávání jejích koček. Svým kočkám dala jméno Dumbledore (Brumbál), Luna (Lenka) nebo třeba také Crookshanks (Křivonožka).

Pro roli Lenky Láskorádové ve filmu HARRY POTTER A FÉNIXŮV ŘÁD (2007) byla vybrána z patnácti tisíc dívek. Producent David Heyman o ní řekl: "Měli jsme vytipované ještě další tři dívky, které by byly dobré pro roli Lenky. Ony by však Lenku jenom hrály, nebyly by jí." Lenku Láskorádovou si také zopakovala ve filmu HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE (2009). S její účastí se počítá i v dalším pokračování série o Harrym Potterovi.

I když jsme ji zatím mohli vidět pouze v jediné roli, všechny bezesporu zaujala. Nezbývá jen doufat, že pro ni její herecká kariéra Harrym Potterem neskončí.

Lucius Malfoy aneb Jason Isaacs

6. dubna 2009 v 18:27
Liverpoolský rodák pocházející z židovské rodiny se začal divadlu věnovat během svých studií na bristolské univerzitě. Posléze studoval herectví na prestižní londýnské Central School of Speech and Drama, kde se spřátelil mimojiné s režisérem Paulem Andersonem, s kterým později spolupracoval hned na třech snímcích (SHOPPING, SOLDIER, EVENT HORIZONT). Od roku 1988 žije s Emmou Hewitt, s níž se oženil v loňském roce. Mají spolu dceru Lily.

Ve filmovém světě se Isaacs držel narozdíl od divadla zpátky a objevoval se jen v malých rolích v televizních filmech. Jeho "specialitou" se staly role záporáků (DRAČÍ SRDCE), a především vojáků (ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN), ve kterých se objevuje velmi často. Neváhá přijímat vedlejší role v hollywoodských filmech (ARMAGEDDON), ale cizí mu nejsou ani nezávislé britské snímky. Svoji zatím největší šanci dostal v PATRIOTOVI, kde skvěle ztvárnil sadistického britského důstojníka.

Herecký rejstřík Jasona Isaacse je velmi rozsáhlý a přestože se zatím nestal hvězdou, jeho bezchybně zahrané postavy zůstávají v povědomí diváků. Postupně proniká do dalších žánrů - jedním z jeho posledních filmů je romantická komedie. Zdá se, že tento charismatický Brit má období slávy teprve před sebou, a díky svým přesvědčivým výkonům se určitě dočká velkých rolí, které budou odpovídat jeho hereckým schopnostem.

Jinny Weasley aneb Bonnie Wright

6. dubna 2009 v 13:55
Bonnie Kathleen Wright se narodila v centru Londýna 17.2.1991 ve znamení vodnáře, které ji předurčilo lásku k cestování. Už od malička byla tato modrooká bruneta (ne zrzka!) velmi nadaná a chytrá, chtěla se stát umělkyní, hrát na různé nástroje (saxofon, piano) a tvořit. Své nadání začala projevovat již na základní škole, kde vynikala v malováním, zpěvu, tanci (africké i moderní tance, balet), a ač je to k nevíře, také ve fotbale. Během svých cest s rodiči po celém světě objevila také další svůj koníček - surfování na australských vlnách s hip-hopovou hudbou v uších.

Během let, kdy byla jen holčičkou z davu, vyrostla Bonnie do krásy a z normálního běhu dětství ji vytrhla v roce 2001 nabídka , aby si zahrála epizodní roli v prvním díle ságy o Harry Potterovi. To ještě sama nemohla tušit, jaký osud ji a postavu zrzavé Ginny Weasleyové, která ji proslavila, čeká, protože autorka knižní ságy dopsala poslední díl až v roce 2007. Této osudové šance se Bonnie rozhodla využít a naplno se ukázala v druhém díle o čarodějnickém učni s podtitulem Tajemná komnata (2002). Bonnie poté podepsala smlouvu i na zbývající díly HP a její hvězda stoupá zároveň s proměnou své postavy.

Vedle ságy o Harry Potterovi se objevila také ve filmu AGATHA CHRISTIE: ŽIVOT V OBRAZECH (2004). Její oblíbenou herečkou a zároveň hereckým ideálem je Nicole Kidman. Pokud by se jednou musela přestat věnovat herectví, chtěla by se stát muzikantkou.

Albus Brumbál aneb Michael Gambon

6. dubna 2009 v 13:53
Další z řady irských britů, rodištěm v Dublinu, který to všechno rozjel divadlem. A
to ne jen tak nějakým. Hrál plejádu hlavních rolí pod taktovkou samotného sira Laurence Oliviera, stal se členem Royal National Theatre a později i jednou z hvězd Britského divadla
. Na prknech si zkusil Krále Leara, Othella či hrabivého Volponea a vždy se dočkával velikých ovací.

Střídal filmy s televizí i vystupováním v divadle. Ve filmové branži na sebe poprvé více upozornil velice silným, kuchařsky-horrorovým dramatem britského kouzelníka Petera Greenwaye, KUCHAŘ, ZLODĚJ, JEHO ŽENA A JEJÍ MILENEC, kde ztvárnil právě zloděje Alberta, a které bylo příliš silné pro mnohé kritiky. Vynecháme-li rozpačité GANGSTERY s Christianem Slaterem v hlavní roli, či podivuhodné HRAČKY Barryho Levinsona, dala by se jeho kariéra vřele pochválit (i když dodnes nechápu roli premiéra v ALI G-INDAHOUSE).

Na charakterního herce nenechají role dlouho čekat, ale mnoho režiséru nedokázalo využít hercových kvalit. Mezi Gambonovi nejlepší patří dozajista Fyodor Dostoyevsky v pozapomenutém koprodukčním filmu HRÁČ, Raymond v Poliakoffových PERFEKT STRANGERS či americký prezident Johnson v politické CESTĚ
DO VÁLKY (jediná nominace na Zlatý Globus!). Tyto role jej dokázaly pozvednout kriticky, ale divácky se za ně moc úcty nedočkal, jelikož je skoro nikdo neviděl.

Komerčně zabodoval v Burtonově OSPALÉ DÍŘE jako Baltus Van Tassel, záporácký rančer Baxter v Costnerově KRAJINĚ STŘELCŮ a rozhodně největší fandovskou přízeň získal rolí Albuse Dumbledorea (Brumbála- jak je libo) v pokračováních Harryho Pottera poté, co jeho předchůdce Richard Harris zemřel.

Nevím, jestli si Michael Gambon přeje být nejslavnější právě díky pohádkové postavě
, ale je to tak. Má naštěstí i své obdivovatele z jiných kategorií, ať už jako dobrý vypravěč, vtipálek, nebo divadelní umělec. Polici mu zdobí pět britských cen
Bafta, Zlatý Satelit i dvě sošky Royal Television Society. Snad mu ta jedna polička brzy nebude stačit.

A zajímavost na závěr: Gambon si měl zahrát Jamese Bonda po Gerogi Lazenbym, tzn. v Diamanty jsou věčné, ale studio prohlásilo, že nebude riskovat s dalším neznámým a obsadilo zpátky Seana Conneryho.

Minevra McGonagallová aneb Maggie Smith

6. dubna 2009 v 13:51
Vetránka Maggie Smith je velkou osobností briské herecké scény. Její úspěchy sahají až po Brodway a také po mnohé legendární filmy. V roce 1989 jí byla udělena Britská koruna za její zázračné dramatické schopnosti. Od roku 1975 žila se scénaristem Sobojů Tytánů Beverleym Crossem,který zemřel v roce 1998. Její tvář je vám určitě povědomá minimálně z rolí přísných,vážných paniček,které se střihla např. v Sestře v akci s Whoopi Godbergovou,anebo v Harrym Pottrovi,kde jste ji mohli vidět jako profesorku Minevru McGonagallovou.

Remus Lupin aneb David Thewlis

6. dubna 2009 v 13:49
Brit David Thewlis chcel byť pôvodne rockovým muzikantom, ale keď jeho kamaráti z kapely odišli študovať na Guildhall School of Music and Drama, vybral sa v ich šlapajach. Divadlo v sebe v najbližších rokoch priživoval hraním v The Barbicon alebo Young Vic.

Prvý krát zaujal sitcomom ONLY FOOLS AND HORSES. Kritika si ho všimla (napr. cena v Cannes) vďaka tulákovi v dráme Mikea Leigha NAHÝ (Leigh ho režíroval už v ŽIVOT JE SLADKÝ).

Výrazné úlohy vytvára od polovice 90. rokov: básnik Verlaine vytvárajúci kontroverzný vzťah s mladým básnikom Rimbaudom (Leonardo DiCaprio) v ÚPLNOM ZATMENÍ (r. Agnieszka Hollandová); uprostred mora stroskotaný pracovník OSN dostanúci sa na ostrov , kde šialený vedec a jeho pomocník (Marlon Brando, Val Kilmer) robia experimenty s ľudskou a zvieracou DNA v adaptácii Wellsovho OSTROV DR. MOREAUA (r. John Frankenheimer); podlý kráľ Einon, proti ktorému bojuje udatný rytier (Dennis Quaid) a posledný žijúci drak (hlas Seana Conneryho) vo fantasy nakrútenej na Slovensku DRAČIE SRDCE; Peter Aufschnaiter sprevádzajúci rakúskeho horolezca (Brad Pitt) v dobrodružnej dráme SEDEM ROKOV V TIBETE (r. Jean-Jacques Annaud); samotársky klavirista nachádzajúci vzťah s africkou slúžkou (Thandie Newtonová) v Bertolucciho OBLIEHANÍ.

Popri tom stvárňoval menej výrazné postavy vo filmoch známych režisérov, ako sú Michael Hoffman (ČAS ZMYSELNOSTI) či bratia Coenovci (BIG LEBOWSKI). Od roku 2004 začína byť dovtedy predsa len pomerne fádny Thewlisov prejav s nevýrazným vzhľadom jeho dôležitou chameleónskou prioritou. Často sa špecializuje na postavy až mentorské: nový profesor boja proti čiernej mágii Lupin v HARRY POTTER & VÄZEŇ Z AZKABANU (mal hrať už profesora Quirrella v "Kameni mudrcov"); mních sprevádzajúci radou i mečom na ceste za zmyslom jeho života mladého kováča (Orlando Bloom) v historickom epose Ridleyho Scotta KRÁĽOVSTVO NEBESKÉ; novinár Jennings pomáhajúci politikovi Thornovi (Liev Schreiber) v pátraní po pravej identite dieťaťa, ktoré podstrčil manželke (Julie Stilesová) po tom, čo ich skutočné dieťa umrelo v remakeu satanskej klasiky OMEN 666. Ďalej vytvoril rolu kapitána Wingfielda v Malickovom ambicióznom THE NEW WORLD a vedľajšiu úlohu superintendanta Washburna v ZÁKLADNOM INŠTINKTE 2.

Má na konte autorský krátkometrážny film HELLO, HELLO, HELLO. Na ňom sa podieľal ako režisér, scenárista, producent a muzikant. V roku 2003 nakrútil, znova podľa vlastného scenára, snímku CHEEKY. Svoju všestrannosť dokazuje aj tým, že v súkromí sa venuje napr. maliarstvu, hudbe a písaniu.