Informace pro SB  a návštěvníky blogůů  ZDE1. Kapitola povídek o HP - Ztracená sestra

Zajímavosti z 3

11. dubna 2009 v 11:40 | Susan
Během prvního víkendu (4. - 6. 6. 2004) vydělal třetí díl dobrodružství čarodějnického učně 93,7 milionu dolarů, čímž se stal nejúspěšnějším v celé sérii. Během druhého víkendu však zaznamenal 63% propad, takže se ve výdělku zařadil na třetí místo v sérii.
Původním adeptem na režii tohoto filmu byl Steven Spielberg, po tom co Chris Columbus po dvou dílech prohlásil, že chce strávit více času se svou rodinou, a náročné natáčení v Anglii mu to neumožňuje. Další volbou byl Guillermo Del Toro, ale ten dal přednost svému vysněnému projektu Hellboy.
Čtvrtý díl pod vedením Mike Newella se začal točit 33. března, tedy ještě před premiérou Vězně z Azkabanu, která byla 4. června.
Po smrti Richarda Harrise, který v prvních dvou dílech ztvárnil Albuse Dumbledora, byli chvíli ve hře tolkienovští Christopher Lee a Ian McKellen, ale úlohu nakonec získal Michael Gabon.
Postavy dementorů vytvářel tým speciálních efektů 6 měsíců.
Iluzionista Paul Kieve byl k filmu přizvaný jako konzultant a naučil čarovat například představitele Rona (Rupert Grint) a Hermiony (Emma Watson). Kieve také vystupuje v jedné ze scén filmu, díky němu se některé magické efekty odehrály ve skutečnosti a nemusely se upravovat počítačem.
Emma Thompson vzala úlohu prof. Trelawny, aby zapůsobila na svou čtyřletou dcerku, zatímco Gary Oldman ztvárnil Siria Blacka, protože potřeboval práci. Ve filmu se totiž neobjevil už víc než rok.
Alfonso Cuarón nikdy nečetl knihy Rowlingové a neviděl ani první dva díly potterovské filmové série dříve, než mu byla nabídnuta režie Vězně z Azkabanu.
V Holandsku byla kvůli filmu vytvořena speciální kategorie, )která ho označovala jako nevhodný do 9 let, protože byl příliš strašidelný pro děti nad 6 let. Zaškatulkování jako nevhodný do 12 by zase mohlo značně omezit příjmy z promítání.
Emma Thompson vzala roli profesorky Trealewneyové, aby zapůsobila na svou čtyřletou dceru. původně ji však měla hrát Tilda Swinton.
Po smrti Richarda Harrise bylo pro postavu Albuse Brumbála zvažováno mnoho herců. Mezi nimi Christopher Lee či Ian McKellen. Harrisova rodina chtěla Petera O´Toolea. Rád by ho hrál i Richard Attenborough.
Iluzionista Paul Kieve spolupracoval jako konzultant. Učil magii Daniela Radcliffea a Emmu Watson.
Cuarón učil Daniela Radcliffea jak vyjádřit hrůzu pomocí věty: "Představ si Cameron Diaz v bederní roušce". Pomohlo to.
Alfonso Cuarón nečetl knihu ani neviděl první dva filmy, když mu byla nabídnuta práce režiséra na tomto filmu.
Nejlépe vydělávajícím film všech dob co se týče první dne uvedení do kin.
Když se Harry, Hermiona a Ron vrací do školy od Hagridovy chýše poté co byli svědkem Klofanovy popravy, Hermiona obejme Rona a Harry Hermionu. To je odkaz na Cuarónův film Mexická jízda (2001).
Režisér Cuarón se ve filmu objeví jako sedící muž držící dvě svíčky, když Harry vstoupí do krčmy Madam Rosmertové.
Velká část filmu se točila ve Skotsku.
Aby se Alfonso Cuarón seznámil s třemi hlavními herci, nechal každého napsat esej o svých postavách. Emma Watson napsala 16stránkovou esej, Daniel Radcliffe napsal jednostránkový souhrn a Rupert Grint to raději nikdy nedodal.
Režisérova manželka Annalisa Bugliani a dcera Tess Bu Cuarón se objeví ve filmu na portrétu jako matka s dcerou, hned za obrazem Tlusté Lady.
Režisér chtěl, aby ve Velké síni hráli na varhany poskakující skřítci, ale Joanne Rowlingová to razantně odmítla.
Syn bývalého britského ministerského předsedy Tonyho Blaira, Euan Blair, pracoval jako asistent produkce na natáčení tohoto snímku. Lidé ze štábu se nechali slyšet, že je velmi pracovitý a tichý, takže většina lidí ani neví, kdo to vlastně je.
Ředitel jedné anglické školy požadoval na dětech, které se zúčastnily natáčení tohoto snímku, poplatek 35 liber za každý den, který místo ve škole strávily na natáčení.
Režisér Alfonso Cuarón a producent David Heyman měli při zařazování scén do tohoto filmu několik sporů. Jeden z těchto sporů se týkal také scény, kdy Harry promění tetu Marge v balon a pak uteče z domu Dursleyových. Najednou má pocit, že ho někdo sleduje. Na pár vteřin zahlédne obrovského psa s pichlavým pohledem a zkrvavenou tlamou. A právě záběr na tohoto psa byl na Heymana příliš. Ve filmu se proto blýsknou jen oči psa, aby malí diváci neměli z filmu noční můry. (
Robbie Coltrane v roli Hagrida si během natáčení nemohl vynachválit svou vestu, kterou měl zevnitř chlazenou systémem trubiček s proudící studenou vodou, která mu zpříjemňovala natáčení ve čtyřicetistupňovém vedru.
Při natáčení filmu hrozila stávka technického štábu, který se domáhal zvýšení platu o 8 procent. Jejich žádosti nakonec bylo vyhověno a hrozba přerušení natáčení byla zažehnána.
Tvůrci se během natáčení potýkali s požárem na vyprahlých křovinatých pozemcích ve Skotsku, který způsobily jiskry vyletující z komínu Bradavického expresu. Požár vypukl v únoru 2003 a celková škoda byla odhadnuta na 3 miliony liber.
Během natáčení tohoto filmu sprejeři v depu ve Scarborough zdemolovali 2 vagóny Bradavického expresu, které musely být záhy nahrazeny čistými vagóny.
Vedení školy ve skotském Lochaberu se nespokojilo se sponzorským darem, který škola od produkce Harryho Pottera dostala, a svým žákům oznámilo, že účinkování v komparsu je pracovní stáží, a svůj výdělek tedy musejí odevzdat do školního fondu, a to přesto, že si ve filmu zahráli o víkendu.
Velmi zajímavé bylo vytvoření mozkomorů. Režisér Alfonso Cuarón původně nechtěl používat digitální efekty, chtěl udělat mozkomory postaru a s loutkami. A tak si vzpomněl na loutkáře Basila Twista, který pod vodou předvádí nádherný tanec látek. Twist tedy přijel do Londýna a spolu s Cuarónem to pod vodou zkusili natočit zpomaleně a pozpátku. Výsledný efekt byl velmi zajímavý, ale nedal se uplatnit v praxi. Nakonec se tedy Cuarón rozhodl pro počítačové triky, ale grafikům předložil Twistovy záběry a řekl jim, že chce něco takového, ale s volností, jakou poskytuje počítačové zpracování. Nakonec tedy nechal Cuarón pohybovat loutky normální rychlostí, ale na počítači nechal zpomalit pohyb jejich hábitů, díky čemuž vypadají mozkomoři neuvěřitelně étericky, jako by byli skutečně z jiného světa.
Přes léto během natáčení vypukla cestovní horečka. Skotsko se stalo pro čtenáře a diváky Harryho Pottera tím, čím Nový Zéland pro fanoušky Pána prstenů. Davy turistů zahltily sever Velké Británie, cestovní kanceláře si spokojeně mnuly ruce a tvůrci snímku znervózněli pod návaly zvědavců.
Snímek byl po celém světě, a to včetně České republiky, uveden ve dvourozměrném formátu v kinech IMAX. Původní snímek byl kvůli tomu přeformátován speciální technologií DMR (digitální remastering), díky které dosahuje film ohromující kvality obrazu i zvuku.
V úvodu filmu přijede pro Harryho Záchranný autobus a v tomto autobuse je vedle poloslepého řidiče zavěšěna "svraštělá hlava" (v originále "Shrunken Head"). Této dredaté hlavě, která veškeré okolní dění komentuje s výbuchy smíchu propůjčil hlas Lenny Henry a zajímavé je, že tato svraštělá hlava byla až nápadem filmařů a v původní knižní podobě se ve stejné scéně (autobus) vůbec neobjevila. Z knihy vyplynula pouze myšlenka, že tento charakter existuje, ale z úplně jiného místa. Teprve potom, co filmaři J.K. Rowlingové tento nápad prezentovali, souhlasila s jeho netradičním zařazením do filmu.
Než byl režisérem tohoto filmu vybrán Alfonso Cuarón, diskutovalo se také o režiséru Callie Khourim nebo Kennethu Branaghovi, který si v předchozím díle zahrál profesora Lockharta.
Původě se uvažovalo, že by si profesora Lupina zahrál Ewan McGregor. (HappySmile)
Kulisy pro obchod Medový ráj byly původně použity v Harrym Potterovi a kameni mudrců jako Olivanderův obchod s hůlkami na Příčné ulici.
Režisér Alfonso Cuarón měl ve smlouvě napsáno, že nesmí před dětskými herci nesmí klít.
Režiséra Alfonsa Cuaróna vybral jako svého nástupce sám režisér minulých dílů Chris Columbus.
Tvůrci nejprve uvažovali o tom, že by Brumbála, kterého hrál v předchozích dílech Richard Harris a před natáčením bohužel zesnul, oživili v počítači. Nakonec tuhle myšlenku zamítli a obsadili Michaela Gambona, který nabídku na roli nejprve odmítl, protože měl z fenoménu Harryho Pottera respekt.
Chris Columbus, režisér předchozích dvou dílů, zůstal u tohoto dílu jako producent.
Dudley Dursley nemá ve filmu jedinou větu, pouze se směje a vzdychá.
Hercům bylo řečeno, že všechny cukrovinky v Medovém ráji jsou natřené lakem, i když tomu tak nebylo, aby náhodou během záběrů někdo něco neujedl.
Iluzionista Paul Kieve, který učil čarovat Radcliffa a Watson, si také střihl malou roličku ve scéně v hospodě U Tří košťat. Kieve byl prvním iluzionistou, který pracoval na nějaké filmové sérii.
David Thewlis, který hraje profesora Lupina, byl původně zvažován do role jeho předchůdce profesora Quirella v Harrym Potterovi a Kameni mudrců. Roli v tomto díle přijal na radu Iana Harta, který hrál právě Quirella.
Marcu Forsterovi byla nabídnuta režie filmu, ale odmíl a místo toho natočil Hledání Země Nezemě.
Tetování, která měl na sobě Sirius Black, si tvůrci vypůjčili od ruských vězeňských gangů, které si takto značily, která osoba by měla být respektovaná a obávaná.
Když poprvé vidíme Pobertův plánek, můžete si na něm všimnout jména Mlok Scamander. Ve světe Harryho Pottera tento pán napsal knížku Fantastická zvířata a kde je najít, ale není učitelem v Bradavicích.
Německá pobočka Warner Bros. se snažila, aby byl film v Německu označen jako "Nevhodný do 6ti let". Předložili několik verzí filmu, ale u všech byl zamítnut navrhovaný rating, takže nakonec nesetříhaná verze filmu šla do kin s označením "Nevhodný pro děti do 12ti let".
Warner Bros. vybavili uvaděče v kinech brýlemi s nočním viděním, aby zamezili ilegálnímu nahrávání filmu a pirátství.
Alfonso Cuarón do filmu zakomponoval několik věcí oslavujících Mexiko. Na fontáně na nádvoří před věží s hodinami je několik soch orlů jedícíh hady. Přesně takovéto znázornění se objevuje na mexické vlajce. Také spousta cukrovinek v Medovém ráji jsou lebky z cukru, které jsou populární výslužkou v Mexiku na "El Dia de los Muertos" (mexické dušičky nebo Halloween). Další odkaz je ve scéně, kde Brumbál odchází z ošetřovny, jde dolů po schodech a bručí si pro sebe "La Raspa", což je mexický tanečný klobouk.
Gary Oldman (Sirius), vědom si lásce Daniela Radcliffa (Harry) k hudbě, daroval mu při prvním setkání basovou kytaru.
Ve scéně, kde dají Weasleyova dvojčata Harrymu Pobertův plánek, je jméno "Moony" (Náměsíčník) napsáno jako "Mooney". Není to chyba, jméno bylo schválně napsáno jinak, pro pobavení supervizora vizuálních efektů Karla Mooneyho.
Režisér Alfonso Cuarón řekl Davidu Thewlisovi (Lupin), že si myslel, že profesor Lupin je gay, což se nakonec v poslední knize ukázalo jako mýlka.
Film vydělal celosvětově 795.6 milionů dolarů, čímž se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2004, hned po Shrekovi 2. V USA byl film 6. nejvýdělečnějším filmem za rok 2004, ve světě ale film porazil i Shreka 2, a stal se tak nejvýnosnějším filmem roku.
Místnost, ve které profesor Lupin učí Harryho obraně proti mozkomorům, sloužila dříve jako Brumbálova pracovna v Harrym Potterovi a tajemné komnatě.
Když na sebe bubák vezme podobu obrovského hada, v pozadí hraje hudba, která byla použita ve scéně s hady ve filmu Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy, ke které vytvořil soundtrack také John Williams.
Sir Cadogan, kterého hraje Paul Whitehouse, byl vystřižen skoro z celého filmu. Přesto ho můžete vidět ve scéně, kde Ginny řekne Harrymu, Ronovi a Hermioně o tom, že Buclatá dáma zmizela. Sir Cadogan se objeví na obrazu za nimi.
Pro natáčení byly postaveny dva Záchranné autobusy - jeden pro externí záběry a druhý pro interiéry. Ten pro natáčení zvenku byl vyroben tak, že se vzal běžný londýnský dvoupatrový autobus, ke kterému se přidalo jedno patro a nabarvil se nafialovo.
Ronova noční můra o pavoucích, kteří ho nutí stepovat, je zároveň odkazem na další díl Harry Potter a ohnivý pohár. V tomto díle učí profesor Moody žáky zakázané kletby, mezi nimiž je i jedna, díky které dokážete někoho ovládat. Moody donutí stepovat pavouka na stole.
Před vydáním filmu byl materiál s ním spojený označován kódovým názvem "Radiator Blues".
Profesor Brumbál zdrží kata tím, že musí podepsat popravčí list a má velmi dlouhé jméno. O dva filmy později v Harrym Potterovi a fénixově řádu je odhaleno, že jeho celé jméno zní Albus Percival Wulfric Brian Brumbál.
Když byl Chris Columbus navržen na režírování tohoto dílu, Robson Green byl zvažován do role Siriuse Blacka.
Film byl natočen na širokoúhlý objektiv. Délka objektivu se pohybovala mezi 14 - 24 mm. Režisér Alfonso Cuarón trval na širokoúhlém objektivu, protože chtěl, aby publikum dobře vidělo popředí i pozadí.
Během natáčení scény ve spacích pytlích si režisér Alfonso Cuarón a Alan Rickman (Snape) vymysleli vtípek na Daniela Radcliffa a schovali mu do spacáku prdící polštářek na dálkové ovládání. Přestože se všichni strašně smáli, Daniel se opravdu vehementně pokoušel nevypadnout z role.
Dvě zrzavé perské kočky si zahrály Křivonožku: Crackerjack a Pumpkin.
Většina scén se natáčela ve Skotsku, takže si filmaři chtěli být jistí, že se ve filmu objeví horská kráva, která se ve Skotsku chová. Před obchodem v Prasinkách, když Ron s Hermionou hledají Harryho potom, co vyběhl z hospody, můžete vidět velké chlupaté stvoření s obrovskými rohy.
Při natáčení ve Skotsku se vyskytlo několik potíží, jednou z nich byl déšť. Kvůli němu se muselo přerušit natáčení. Mezitím vrtulníky doručily velké pytle štěrku, které měly zabránit vodě, aby se dostala na plac. Hodně filmařů si říkalo, jaký to asi bude mít efekt na vzhled filmu, přesto režisér Alfonso Cuarón a kameraman Michael Seresin trvali na tom, že je to to nejlepší, s čím mohli přijít.
Text písničky, kterou zpívá chór ve Velké síni - "Double, Double, Toil and Trouble..." a heslo filmu "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) jsou převzaty ze Shakespearova Mackbetha (4. jednání, 1. scéna). Tato slova pronáší 3 čarodějnice známé jako Sudičky. V Harrym Potterovi a Ohnivém poháru se potom objevuje kapela Sudičky.
Písnička, která hraje během scény s bubákem z gramofonu, není "Sing, Sing, Sing" od Louise Priama. Písnička se jmenuje "Swing, Swing, Swing" a napsal ji John Williams pro film 1941 a objevila se také v seriálu Akta X v 6.sérii.
Častý spolupracovník režiséra Alfonsa Cuaróna kameraman Emmanuel Lubezki měl pracovat i na tomto filmu, ale kvůli problémům s rozvrhem byl nahrazen Michaelem Seresinem. (HappySmile)
Na plakátu, kde je Sirius Black označen jako hledaná osoba, jsou pod jeho jménem symboly, které znamenají "víceméně člověk".
K Medovému ráji byl pro natáčení postaven i sklep. Ve filmu nebyl použit, ale objevuje se na DVD v bonusech, kde si diváci můžou prohlídnout celý obchod.
Heslo filmu použité na plakátech "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) je to samé, co bylo použito ve filmu Čarodějky z Eastwicku.
Bývalý zpěvák kapely Stone Roses Ian Brown si měl ve filmu zahrát hospodského, ale jeho role byla vystřižena kvůli časovým problémům, přesto se objeví na kratičkou chvíli ve scéně v baru.
Zápletka s lotroskopem a pokus o útok na Rona ve spánku byly obě natočeny, ale nakonec odstraněny z konečné verze filmu. Útok na Rona je k vidění na některých verzích DVD a Harryho narážky na to, že měl šanci chytit Siriuse Blacka, se objevují ve většině trailerů.
Během závěrečných titulků na Pobertově plánku můžete vidět: Šlápoty, které se změní v otisky rukou. Stopy, které honí jiné stopy. Kočičí otisky honící otisky sovy. Obrovské šlápoty u jména Robbieho Coltranea (Hagrid). Dvoje otisky ve skandálním postavení v rohu ve věži. Šlápoty, které utečou pryč, když je odkryje stránka, která na nich byla. Stopky, které uvíznou v přístěnku. Stopy, které vstoupí na místo označené "Grindolyna laguna", jež následně klesnou. Místo označené jako Prasinky, včetně Opravny knihy Obludné obludárium a Obchodu s bombami hnojůvkami. Ke konci hrají šlápoty hru nebe, peklo, ráj. U jména supervizova vizuálních efektů jdou šlápoty pozpátku.
Natáčet se začalo 24. března 2003 ve filmových studiích Leavesden a skončilo v říjnu 2003. Celá výroba filmu ale trvala 18 měsíců.
J.K. Rowlingová dovolila režisérovi Cuarónovi udělat některé změny oproti knize, ovšem za podmínky, že budou přesně v duchu příběhu. Dovolila mu např. umístit na bradavické pozemky sluneční hodiny, avšak zakázala mu přidat hřbitov, který měl hrát velkou roli v tehdy ještě nevydané šesté knize. Později se Rowlingová vyjádřila, že když viděla některé momenty ve filmu, dostala husí kůži díky tomu, jak bezděčně odkazovaly na události v posledních dvou knihách, a bála se, že když se lidé potom budou zpětně dívat na filmu, budou si myslet, že tam byly tyto věci přidány záměrně jako vodítka.
Úsek, kde je Harry dovezen Záchranným autobusem do Děravého kotle, byl natočen pomocí techniky známé pod pojmem "bullet time", která se proslavila díky sérii Matrix. Díky tomu se všichni v Záchranném autobusu (Harry, Stan Silnička a Ernie Bourák) pohybují v reálném čase, zatímco mudlovský svět kolem nich sviští kolem rychlostí kulky.
Michael Gambon (Brumbál) natočil svoje scény za 3 týdny.
Gary Oldman, který hraje Siriuse Blacka, svoji postavu přirovnává k Johnovi Lennonovi.
Nejoblíbenější kniha Emmy Watson je právě Harry Potter a vězeň z Azkabanu.
Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama