Informace pro SB  a návštěvníky blogůů  ZDE1. Kapitola povídek o HP - Ztracená sestra

Květen 2009

Obsah knihy (3)

17. května 2009 v 17:24 Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Třetí díl Harry Pottera začíná návštěvou neoblíbené tety Marge a následným Harryho odchodem ve zlém. Má strach z velkého černého psa a nemá ani kam jít. Vysvobozením je pro něho až vyzvednutí Záchranným autobusem a cesta do Děravého kotle, kde se dozví, že po něm jde vrah Sirius Black, uprchlý z Azkabanského vězení. Při setkání s mozkomory - strážci Azkabanu, chránícími školu před Siriusem Blackem - Harry Potter ztratí vědomí. Naštěstí mozkomory zažene nový učitel Remus Lupin, který má na starosti výuku obrany proti černé magii.
Novinkou ve škole je péče o kouzelné tvory, kterou vyučuje Hagrid. Na první hodině nedává pozor Draco Malfoy a je kvůli tomu napadem hypogryfem Klofanem. Hypogryf je napůl kůň, napůl orel. Draco žaluje svému vlivnému otci. Mezi hermionou a Ronem vzniká spor, který vyvolá Hermionina kočka Křivonožka, když se Ronovi za podezřelých okolností ztratí jeho krysa Prašivka.
Harry Potter dostává před vánoci dárek od dvojčat Weaslyovic. Je to úplná mapa Bradavic, s polohou každého člověka. S její pomocí se Harry Potter dostane do Prasinek a dozvídá se, že jeho kmotrem byl Sirius Black, který ale zradil jeho rodiče.
Kvůli intrikám Malfoyova otce musí být utracen Klofan. Harry, Ron a Hermiona se snaží Hagrida utěšit a najdou v jeho chatě živého Prašivku. Hermionina kočka ho zažene pod vrbu. Opět se objevuje velký černý pes a odtáhne Rona také pod vrbu mlátičku. Harry Potter s Hermionou je pronásledují a zjišťují, že velký černý pes je ve skutečnosti Sirius Black, ke kterému je připojen Lupin jako vlkodlak. Ti se snaží vysvětlit, že Ronova krysa je ve skutečnosti přeměněný Peter Pettigrew, který pro Voldemorta zradil Harryho rodiče, fingoval svoji smrt, a vinu svedl na Blacka.
Harry Potter nedovolí Siriusovi Pettigrewa zabít eskortují ho do hradu. Je ale úplněk a Lupin se proměňuje ve vlka. Pettigrew uteče. Na Blacka, Harryho a Hermionu začínají útočit mozkomorové, které zažene tajemná figura pomocí kouzla Patron. Harry Potter věří že byl zachráněn duchem svého otce. Black, o jehož nevině nikdo neví, je lapen a zavřen do věže, kde čeká na popravu.
Trio Harry Potter, Hermiona a Ron se od Brumbála dozvídá, že má šanci zachránit 2 životy. Hermiona prozradí Harrymu, že vlastní Obraceč času, kterým se lze vracet v čase, a s jehož pomocí také zvládala svůj přeplněný rozvrh. Oba se vracejí o tři hodiny zpět, osvobodí Klofana těsně před popravou a čekají na Blacka, osvobodí ho a vracejí se časem zpět.

Zamavosti

17. května 2009 v 17:22 | Susan |  Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Během prvního víkendu (4. - 6. 6. 2004) vydělal třetí díl dobrodružství čarodějnického učně 93,7 milionu dolarů, čímž se stal nejúspěšnějším v celé sérii. Během druhého víkendu však zaznamenal 63% propad, takže se ve výdělku zařadil na třetí místo v sérii.
Původním adeptem na režii tohoto filmu byl Steven Spielberg, po tom co Chris Columbus po dvou dílech prohlásil, že chce strávit více času se svou rodinou, a náročné natáčení v Anglii mu to neumožňuje. Další volbou byl Guillermo Del Toro, ale ten dal přednost svému vysněnému projektu Hellboy.
Čtvrtý díl pod vedením Mike Newella se začal točit 33. března, tedy ještě před premiérou Vězně z Azkabanu, která byla 4. června.
Po smrti Richarda Harrise, který v prvních dvou dílech ztvárnil Albuse Dumbledora, byli chvíli ve hře tolkienovští Christopher Lee a Ian McKellen, ale úlohu nakonec získal Michael Gabon.
Postavy dementorů vytvářel tým speciálních efektů 6 měsíců.
Iluzionista Paul Kieve byl k filmu přizvaný jako konzultant a naučil čarovat například představitele Rona (Rupert Grint) a Hermiony (Emma Watson). Kieve také vystupuje v jedné ze scén filmu, díky němu se některé magické efekty odehrály ve skutečnosti a nemusely se upravovat počítačem.
Emma Thompson vzala úlohu prof. Trelawny, aby zapůsobila na svou čtyřletou dcerku, zatímco Gary Oldman ztvárnil Siria Blacka, protože potřeboval práci. Ve filmu se totiž neobjevil už víc než rok.
Alfonso Cuarón nikdy nečetl knihy Rowlingové a neviděl ani první dva díly potterovské filmové série dříve, než mu byla nabídnuta režie Vězně z Azkabanu.
V Holandsku byla kvůli filmu vytvořena speciální kategorie, )která ho označovala jako nevhodný do 9 let, protože byl příliš strašidelný pro děti nad 6 let. Zaškatulkování jako nevhodný do 12 by zase mohlo značně omezit příjmy z promítání.
Emma Thompson vzala roli profesorky Trealewneyové, aby zapůsobila na svou čtyřletou dceru. původně ji však měla hrát Tilda Swinton.
Po smrti Richarda Harrise bylo pro postavu Albuse Brumbála zvažováno mnoho herců. Mezi nimi Christopher Lee či Ian McKellen. Harrisova rodina chtěla Petera O´Toolea. Rád by ho hrál i Richard Attenborough.
Iluzionista Paul Kieve spolupracoval jako konzultant. Učil magii Daniela Radcliffea a Emmu Watson.
Cuarón učil Daniela Radcliffea jak vyjádřit hrůzu pomocí věty: "Představ si Cameron Diaz v bederní roušce". Pomohlo to.
Alfonso Cuarón nečetl knihu ani neviděl první dva filmy, když mu byla nabídnuta práce režiséra na tomto filmu.
Nejlépe vydělávajícím film všech dob co se týče první dne uvedení do kin.
Když se Harry, Hermiona a Ron vrací do školy od Hagridovy chýše poté co byli svědkem Klofanovy popravy, Hermiona obejme Rona a Harry Hermionu. To je odkaz na Cuarónův film Mexická jízda (2001).
Režisér Cuarón se ve filmu objeví jako sedící muž držící dvě svíčky, když Harry vstoupí do krčmy Madam Rosmertové.
Velká část filmu se točila ve Skotsku.
Aby se Alfonso Cuarón seznámil s třemi hlavními herci, nechal každého napsat esej o svých postavách. Emma Watson napsala 16stránkovou esej, Daniel Radcliffe napsal jednostránkový souhrn a Rupert Grint to raději nikdy nedodal.
Režisérova manželka Annalisa Bugliani a dcera Tess Bu Cuarón se objeví ve filmu na portrétu jako matka s dcerou, hned za obrazem Tlusté Lady.
Režisér chtěl, aby ve Velké síni hráli na varhany poskakující skřítci, ale Joanne Rowlingová to razantně odmítla.
Syn bývalého britského ministerského předsedy Tonyho Blaira, Euan Blair, pracoval jako asistent produkce na natáčení tohoto snímku. Lidé ze štábu se nechali slyšet, že je velmi pracovitý a tichý, takže většina lidí ani neví, kdo to vlastně je.
Ředitel jedné anglické školy požadoval na dětech, které se zúčastnily natáčení tohoto snímku, poplatek 35 liber za každý den, který místo ve škole strávily na natáčení.
Režisér Alfonso Cuarón a producent David Heyman měli při zařazování scén do tohoto filmu několik sporů. Jeden z těchto sporů se týkal také scény, kdy Harry promění tetu Marge v balon a pak uteče z domu Dursleyových. Najednou má pocit, že ho někdo sleduje. Na pár vteřin zahlédne obrovského psa s pichlavým pohledem a zkrvavenou tlamou. A právě záběr na tohoto psa byl na Heymana příliš. Ve filmu se proto blýsknou jen oči psa, aby malí diváci neměli z filmu noční můry. (
Robbie Coltrane v roli Hagrida si během natáčení nemohl vynachválit svou vestu, kterou měl zevnitř chlazenou systémem trubiček s proudící studenou vodou, která mu zpříjemňovala natáčení ve čtyřicetistupňovém vedru.
Při natáčení filmu hrozila stávka technického štábu, který se domáhal zvýšení platu o 8 procent. Jejich žádosti nakonec bylo vyhověno a hrozba přerušení natáčení byla zažehnána.
Tvůrci se během natáčení potýkali s požárem na vyprahlých křovinatých pozemcích ve Skotsku, který způsobily jiskry vyletující z komínu Bradavického expresu. Požár vypukl v únoru 2003 a celková škoda byla odhadnuta na 3 miliony liber.
Během natáčení tohoto filmu sprejeři v depu ve Scarborough zdemolovali 2 vagóny Bradavického expresu, které musely být záhy nahrazeny čistými vagóny.
Vedení školy ve skotském Lochaberu se nespokojilo se sponzorským darem, který škola od produkce Harryho Pottera dostala, a svým žákům oznámilo, že účinkování v komparsu je pracovní stáží, a svůj výdělek tedy musejí odevzdat do školního fondu, a to přesto, že si ve filmu zahráli o víkendu.
Velmi zajímavé bylo vytvoření mozkomorů. Režisér Alfonso Cuarón původně nechtěl používat digitální efekty, chtěl udělat mozkomory postaru a s loutkami. A tak si vzpomněl na loutkáře Basila Twista, který pod vodou předvádí nádherný tanec látek. Twist tedy přijel do Londýna a spolu s Cuarónem to pod vodou zkusili natočit zpomaleně a pozpátku. Výsledný efekt byl velmi zajímavý, ale nedal se uplatnit v praxi. Nakonec se tedy Cuarón rozhodl pro počítačové triky, ale grafikům předložil Twistovy záběry a řekl jim, že chce něco takového, ale s volností, jakou poskytuje počítačové zpracování. Nakonec tedy nechal Cuarón pohybovat loutky normální rychlostí, ale na počítači nechal zpomalit pohyb jejich hábitů, díky čemuž vypadají mozkomoři neuvěřitelně étericky, jako by byli skutečně z jiného světa.
Přes léto během natáčení vypukla cestovní horečka. Skotsko se stalo pro čtenáře a diváky Harryho Pottera tím, čím Nový Zéland pro fanoušky Pána prstenů. Davy turistů zahltily sever Velké Británie, cestovní kanceláře si spokojeně mnuly ruce a tvůrci snímku znervózněli pod návaly zvědavců.
Snímek byl po celém světě, a to včetně České republiky, uveden ve dvourozměrném formátu v kinech IMAX. Původní snímek byl kvůli tomu přeformátován speciální technologií DMR (digitální remastering), díky které dosahuje film ohromující kvality obrazu i zvuku.
V úvodu filmu přijede pro Harryho Záchranný autobus a v tomto autobuse je vedle poloslepého řidiče zavěšěna "svraštělá hlava" (v originále "Shrunken Head"). Této dredaté hlavě, která veškeré okolní dění komentuje s výbuchy smíchu propůjčil hlas Lenny Henry a zajímavé je, že tato svraštělá hlava byla až nápadem filmařů a v původní knižní podobě se ve stejné scéně (autobus) vůbec neobjevila. Z knihy vyplynula pouze myšlenka, že tento charakter existuje, ale z úplně jiného místa. Teprve potom, co filmaři J.K. Rowlingové tento nápad prezentovali, souhlasila s jeho netradičním zařazením do filmu.
Než byl režisérem tohoto filmu vybrán Alfonso Cuarón, diskutovalo se také o režiséru Callie Khourim nebo Kennethu Branaghovi, který si v předchozím díle zahrál profesora Lockharta.
Původě se uvažovalo, že by si profesora Lupina zahrál Ewan McGregor. (HappySmile)
Kulisy pro obchod Medový ráj byly původně použity v Harrym Potterovi a kameni mudrců jako Olivanderův obchod s hůlkami na Příčné ulici.
Režisér Alfonso Cuarón měl ve smlouvě napsáno, že nesmí před dětskými herci nesmí klít.
Režiséra Alfonsa Cuaróna vybral jako svého nástupce sám režisér minulých dílů Chris Columbus.
Tvůrci nejprve uvažovali o tom, že by Brumbála, kterého hrál v předchozích dílech Richard Harris a před natáčením bohužel zesnul, oživili v počítači. Nakonec tuhle myšlenku zamítli a obsadili Michaela Gambona, který nabídku na roli nejprve odmítl, protože měl z fenoménu Harryho Pottera respekt.
Chris Columbus, režisér předchozích dvou dílů, zůstal u tohoto dílu jako producent.
Dudley Dursley nemá ve filmu jedinou větu, pouze se směje a vzdychá.
Hercům bylo řečeno, že všechny cukrovinky v Medovém ráji jsou natřené lakem, i když tomu tak nebylo, aby náhodou během záběrů někdo něco neujedl.
Iluzionista Paul Kieve, který učil čarovat Radcliffa a Watson, si také střihl malou roličku ve scéně v hospodě U Tří košťat. Kieve byl prvním iluzionistou, který pracoval na nějaké filmové sérii.
David Thewlis, který hraje profesora Lupina, byl původně zvažován do role jeho předchůdce profesora Quirella v Harrym Potterovi a Kameni mudrců. Roli v tomto díle přijal na radu Iana Harta, který hrál právě Quirella.
Marcu Forsterovi byla nabídnuta režie filmu, ale odmíl a místo toho natočil Hledání Země Nezemě.
Tetování, která měl na sobě Sirius Black, si tvůrci vypůjčili od ruských vězeňských gangů, které si takto značily, která osoba by měla být respektovaná a obávaná.
Když poprvé vidíme Pobertův plánek, můžete si na něm všimnout jména Mlok Scamander. Ve světe Harryho Pottera tento pán napsal knížku Fantastická zvířata a kde je najít, ale není učitelem v Bradavicích.
Německá pobočka Warner Bros. se snažila, aby byl film v Německu označen jako "Nevhodný do 6ti let". Předložili několik verzí filmu, ale u všech byl zamítnut navrhovaný rating, takže nakonec nesetříhaná verze filmu šla do kin s označením "Nevhodný pro děti do 12ti let".
Warner Bros. vybavili uvaděče v kinech brýlemi s nočním viděním, aby zamezili ilegálnímu nahrávání filmu a pirátství.
Alfonso Cuarón do filmu zakomponoval několik věcí oslavujících Mexiko. Na fontáně na nádvoří před věží s hodinami je několik soch orlů jedícíh hady. Přesně takovéto znázornění se objevuje na mexické vlajce. Také spousta cukrovinek v Medovém ráji jsou lebky z cukru, které jsou populární výslužkou v Mexiku na "El Dia de los Muertos" (mexické dušičky nebo Halloween). Další odkaz je ve scéně, kde Brumbál odchází z ošetřovny, jde dolů po schodech a bručí si pro sebe "La Raspa", což je mexický tanečný klobouk.
Gary Oldman (Sirius), vědom si lásce Daniela Radcliffa (Harry) k hudbě, daroval mu při prvním setkání basovou kytaru.
Ve scéně, kde dají Weasleyova dvojčata Harrymu Pobertův plánek, je jméno "Moony" (Náměsíčník) napsáno jako "Mooney". Není to chyba, jméno bylo schválně napsáno jinak, pro pobavení supervizora vizuálních efektů Karla Mooneyho.
Režisér Alfonso Cuarón řekl Davidu Thewlisovi (Lupin), že si myslel, že profesor Lupin je gay, což se nakonec v poslední knize ukázalo jako mýlka.
Film vydělal celosvětově 795.6 milionů dolarů, čímž se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2004, hned po Shrekovi 2. V USA byl film 6. nejvýdělečnějším filmem za rok 2004, ve světě ale film porazil i Shreka 2, a stal se tak nejvýnosnějším filmem roku.
Místnost, ve které profesor Lupin učí Harryho obraně proti mozkomorům, sloužila dříve jako Brumbálova pracovna v Harrym Potterovi a tajemné komnatě.
Když na sebe bubák vezme podobu obrovského hada, v pozadí hraje hudba, která byla použita ve scéně s hady ve filmu Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy, ke které vytvořil soundtrack také John Williams.
Sir Cadogan, kterého hraje Paul Whitehouse, byl vystřižen skoro z celého filmu. Přesto ho můžete vidět ve scéně, kde Ginny řekne Harrymu, Ronovi a Hermioně o tom, že Buclatá dáma zmizela. Sir Cadogan se objeví na obrazu za nimi.
Pro natáčení byly postaveny dva Záchranné autobusy - jeden pro externí záběry a druhý pro interiéry. Ten pro natáčení zvenku byl vyroben tak, že se vzal běžný londýnský dvoupatrový autobus, ke kterému se přidalo jedno patro a nabarvil se nafialovo.
Ronova noční můra o pavoucích, kteří ho nutí stepovat, je zároveň odkazem na další díl Harry Potter a ohnivý pohár. V tomto díle učí profesor Moody žáky zakázané kletby, mezi nimiž je i jedna, díky které dokážete někoho ovládat. Moody donutí stepovat pavouka na stole.
Před vydáním filmu byl materiál s ním spojený označován kódovým názvem "Radiator Blues".
Profesor Brumbál zdrží kata tím, že musí podepsat popravčí list a má velmi dlouhé jméno. O dva filmy později v Harrym Potterovi a fénixově řádu je odhaleno, že jeho celé jméno zní Albus Percival Wulfric Brian Brumbál.
Když byl Chris Columbus navržen na režírování tohoto dílu, Robson Green byl zvažován do role Siriuse Blacka.
Film byl natočen na širokoúhlý objektiv. Délka objektivu se pohybovala mezi 14 - 24 mm. Režisér Alfonso Cuarón trval na širokoúhlém objektivu, protože chtěl, aby publikum dobře vidělo popředí i pozadí.
Během natáčení scény ve spacích pytlích si režisér Alfonso Cuarón a Alan Rickman (Snape) vymysleli vtípek na Daniela Radcliffa a schovali mu do spacáku prdící polštářek na dálkové ovládání. Přestože se všichni strašně smáli, Daniel se opravdu vehementně pokoušel nevypadnout z role.
Dvě zrzavé perské kočky si zahrály Křivonožku: Crackerjack a Pumpkin.
Většina scén se natáčela ve Skotsku, takže si filmaři chtěli být jistí, že se ve filmu objeví horská kráva, která se ve Skotsku chová. Před obchodem v Prasinkách, když Ron s Hermionou hledají Harryho potom, co vyběhl z hospody, můžete vidět velké chlupaté stvoření s obrovskými rohy.
Při natáčení ve Skotsku se vyskytlo několik potíží, jednou z nich byl déšť. Kvůli němu se muselo přerušit natáčení. Mezitím vrtulníky doručily velké pytle štěrku, které měly zabránit vodě, aby se dostala na plac. Hodně filmařů si říkalo, jaký to asi bude mít efekt na vzhled filmu, přesto režisér Alfonso Cuarón a kameraman Michael Seresin trvali na tom, že je to to nejlepší, s čím mohli přijít.
Text písničky, kterou zpívá chór ve Velké síni - "Double, Double, Toil and Trouble..." a heslo filmu "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) jsou převzaty ze Shakespearova Mackbetha (4. jednání, 1. scéna). Tato slova pronáší 3 čarodějnice známé jako Sudičky. V Harrym Potterovi a Ohnivém poháru se potom objevuje kapela Sudičky.
Písnička, která hraje během scény s bubákem z gramofonu, není "Sing, Sing, Sing" od Louise Priama. Písnička se jmenuje "Swing, Swing, Swing" a napsal ji John Williams pro film 1941 a objevila se také v seriálu Akta X v 6.sérii.
Častý spolupracovník režiséra Alfonsa Cuaróna kameraman Emmanuel Lubezki měl pracovat i na tomto filmu, ale kvůli problémům s rozvrhem byl nahrazen Michaelem Seresinem. (HappySmile)
Na plakátu, kde je Sirius Black označen jako hledaná osoba, jsou pod jeho jménem symboly, které znamenají "víceméně člověk".
K Medovému ráji byl pro natáčení postaven i sklep. Ve filmu nebyl použit, ale objevuje se na DVD v bonusech, kde si diváci můžou prohlídnout celý obchod.
Heslo filmu použité na plakátech "Something Wicked This Way Comes" (Něco zlého přichází) je to samé, co bylo použito ve filmu Čarodějky z Eastwicku.
Bývalý zpěvák kapely Stone Roses Ian Brown si měl ve filmu zahrát hospodského, ale jeho role byla vystřižena kvůli časovým problémům, přesto se objeví na kratičkou chvíli ve scéně v baru.
Zápletka s lotroskopem a pokus o útok na Rona ve spánku byly obě natočeny, ale nakonec odstraněny z konečné verze filmu. Útok na Rona je k vidění na některých verzích DVD a Harryho narážky na to, že měl šanci chytit Siriuse Blacka, se objevují ve většině trailerů.
Během závěrečných titulků na Pobertově plánku můžete vidět: Šlápoty, které se změní v otisky rukou. Stopy, které honí jiné stopy. Kočičí otisky honící otisky sovy. Obrovské šlápoty u jména Robbieho Coltranea (Hagrid). Dvoje otisky ve skandálním postavení v rohu ve věži. Šlápoty, které utečou pryč, když je odkryje stránka, která na nich byla. Stopky, které uvíznou v přístěnku. Stopy, které vstoupí na místo označené "Grindolyna laguna", jež následně klesnou. Místo označené jako Prasinky, včetně Opravny knihy Obludné obludárium a Obchodu s bombami hnojůvkami. Ke konci hrají šlápoty hru nebe, peklo, ráj. U jména supervizova vizuálních efektů jdou šlápoty pozpátku.
Natáčet se začalo 24. března 2003 ve filmových studiích Leavesden a skončilo v říjnu 2003. Celá výroba filmu ale trvala 18 měsíců.
J.K. Rowlingová dovolila režisérovi Cuarónovi udělat některé změny oproti knize, ovšem za podmínky, že budou přesně v duchu příběhu. Dovolila mu např. umístit na bradavické pozemky sluneční hodiny, avšak zakázala mu přidat hřbitov, který měl hrát velkou roli v tehdy ještě nevydané šesté knize. Později se Rowlingová vyjádřila, že když viděla některé momenty ve filmu, dostala husí kůži díky tomu, jak bezděčně odkazovaly na události v posledních dvou knihách, a bála se, že když se lidé potom budou zpětně dívat na filmu, budou si myslet, že tam byly tyto věci přidány záměrně jako vodítka.
Úsek, kde je Harry dovezen Záchranným autobusem do Děravého kotle, byl natočen pomocí techniky známé pod pojmem "bullet time", která se proslavila díky sérii Matrix. Díky tomu se všichni v Záchranném autobusu (Harry, Stan Silnička a Ernie Bourák) pohybují v reálném čase, zatímco mudlovský svět kolem nich sviští kolem rychlostí kulky.
Michael Gambon (Brumbál) natočil svoje scény za 3 týdny.
Gary Oldman, který hraje Siriuse Blacka, svoji postavu přirovnává k Johnovi Lennonovi.
Nejoblíbenější kniha Emmy Watson je právě Harry Potter a vězeň z Azkabanu.
Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed.

Obsah knihy :

17. května 2009 v 17:18 | Suusann |  Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter má o prázdninách zajímavou návštěvu. Potkává se se skřítkem Dobbym, který ho varuje před návratem do Bradavic, kde se prý chystají nebezpečné a tajemné věci. Harry Potter však odpoví, že se do Bradavic musí vrátit, čímž skřítka rozzlobí. Dobby v rozčílení použije vznášecí kouzlo a pošle v rodině Dursleyů dort přímo na hlavu jejich návštěvě. Potterův strýc Vernon uděluje Harrymu domácí vězení. Z něj ho vysvobodí kamarád Ron Weasley se svými bratry Fredem a Georgem za pomoci létajícího auta. Harry Potter pak stráví poslední týden prázdnin u Weasleyových.
Je 1. září, začíná škola a Harry Potter se s Weasleyovými vypraví na nástupiště 9 a 3/4, ze kterého odjíždí vlak do Bradavic. Harry Potter s Ronem Weasleyem jdou poslední, je minuta před jedenáctou, ale přepážka na nástupiště je už zavřená. Rona napadne, že by si měli půjčit kouzelné auto jeho otce a odletět s ním do školy. Stane se tak, jenže na území Bradavického hradu havarují a naletí přímo do vrby mlátičky.
Prvních pár měsíců školy mají za sebou a začínají se dít zvláštní věci. Nejdříve dojde k napadení paní Norrisové, kočky školníka, pak jednoho ze studentů a u toho se najde nápis na stěně: „Tajemná komnata je znovu otevřena, nepřátelé dědice, mějte se na pozoru“. Harry Potter, Hermiona a Ron se snaží zjistit, kdo je Zmijozelův dědic a kdo útočí na žáky, protože prozatím je falešně obviněn právě Harry Potter. Navíc jediný slyší tichý hlas ze zdí hradu, který mu říká, že ho zabije. Harry se s tím svěří Hermioně i Ronovi, ale ani jeden mu příliš nevěří.
V soubojnickém klubu, který založil profesor obrany Lockhart proti černé magii, aby se žáci naučili základním kouzlům obrany a útoku proti potenciálnímu nebezpečí. Harry Potter začne před celou školou mluvit hadí řečí a všichni z něj mají strach, protože si myslí, že je Zmijozelův dědic a otevírá tajemnou komnatu. Hermiona se rozhodne, že pro ně tři připraví o vánočních prázdninách mnoholičný lektvar, který je přemění ve tři zmijozelské žáky, a potají se tak snad něco dozví od Draca Malfoye. Když na to dojde, Hermiona se omylem promění v kočku a musí na ošetřovnu, kluci se ale stejně od Malfoye nic nedozvědí.
Blíží se konec školního roku a na škole dojde k dalšímu dvojnásobnému útoku. Kromě jedné studentky z Havraspáru je jeho obětí i Hermiona. Na ošetřovně si Harry Potter s Ronem všimnou malého papírku v ruce Hermiony, ve kterém se dočtou, že pachatelem útoků je bazilišek. Bazilišek je dávná nestvůra, obrovský had, který zabije každého, na koho upře své oči. Harry Potter si dá dohromady pár událostí a dovtípí se, že děvče, které nyní straší v podobě ducha v dívčí umývárně bezmála už padesát let, nejspíš zabil právě tento tvor. Do tajemné komnaty byla právě odnesena Ginny Weasleyová, Ronova mladší sestra, a tak dojde Harry Potter pro Lockharta, a doufá, že jim pomůže přemoct baziliška. Společně s Ronem zamíří do umývárny, kde Harry najde vchod do komnaty a všichni tři se tam spustí po dlouhé klouzačce. Lockhart jim dole oznámí, že nikdy v životě nedokázal nic, než paměťová kouzla a s Ronovou rozbitou hůlkou jim chce vymazat paměť, ale ta své kouzlo obrátí proti Lockhartovi a navíc se sesype hora kamení, za kterou on a Ron zůstanou uvězněni a Harry se musí vydat porazit baziliška sám. V komnatě nalezne polomrtvou Giny a také Toma Rojvola Raddla, který je jen pouhou vzpomínkou studenta z Bradavic. Nyní je to sám Voldemort. To Raddle donutil Giny otevírat celou dobu komnatu a nyní chce ji i Harryho zabít. Zavolá baziliška. Harrymu na pomoc přiletí Brumbálův fénix Fawkes s moudrým kloboukem, v kterém je ukryt meč Godrika Nebelvíra, se kterým Harry Potter po statečném a urputném boji zabije baziliška i vzpomínku Toma.
Harry Potter dostává vyznamenání za zvláštní služby škole, ještě osvobodí Dobbyho od rodiny Malfoyových a odjíždí si užívat prázdniny zpět k tetě a strýci.

zajímavosti z 2

17. května 2009 v 17:17 Harry Potter a tajemná komnata
měsíců trvalo, než bylo nalezeno létající auto z filmu Harry Potter a tajemná komnata, které zmizelo dva měsíce po skončení natáčení. Modrý Ford objevili turisté v garáži ve vsi Mount Hawke v Cornwallu.
Harry Potter a tajemná komnata je nejoblíbenější kniha Daniela Radcliffea.
Hugh Grant byl původně vybrán pro roli Gilderoye Lockharta, ale v poslední chvíli musel svou nabídku hrát ve filmu stáhnout.
Zoë Wanamaker se v tomto filmu neobjeví jako letecká instruktorka Madam Hooch. Její postava v knize nebyla.
Christian Coulson překvapivě získal roli Toma Riddleho, přestože mu bylo 23 a výrazně tak překonal požadavky konkursu, které byly 15 - 17 let.
Ve scéně, kdy Harry a Ron vrazí dovrby mlátičky bylo zničeno čtrnáct automobilů typu Ford Anglias.
Dobby byl "hrán" míčkem na tyči a on sám byl přidán později digitálně.
Když Harry vstoupí do pracovny profesora Brumbála, vidíme na stěně obraz Gandalfa Šedého.
Natáčení začalo tři dny po dokončení filmu Harry Potter a kámen mudrců.
Krucánky a kaňoury je upravený Olivanderův kouzelnický obchod z prvního filmu.
Poznávací značka auta Weasleyových je 7990 TD.
Ve filmu se objeví všechny čtyři děti režiséra Columbuse. Eleanor hraje Susan Bones, Brendan chlapce ve studovně, Violet malou dívku s květinami a Isabella holčičku v knihkupectví
Ve Velké Británii byl tento film první, jehož DVD se prodalo přes milion již první víkend.
V závěrečných titulcích je místo Hannah Abbot napsáno Hannah Hufflepuff. Richard Harris zemřel nekolik málo týdnů před uvedením filmu do kin.
Danielu Radcliffeovi bylo původně nabídnuto 125000 liber. Herecká asociace však vyjednala nové podmínky, podle kterých dostal 2 miliony liber (3 milion dolarů).
Ufňukaná Uršula je nejstarší herečka, která hraje studenta. Její představeitelce Shirley Henderson bylo tehdy 37 let.
Natáčení druhého pokračování příběhů o čarodějském učni začalo pouze tři dny po premiéře Harryho Pottera a Kamene mudrců.
Pro tento film bylo vyrobeno celkem 59 kulis, přičemž některé kulisy už byly použity z prvního dílu. Tajemná komnata má velikost 76 x 36,5 metru a byla stavěna ve staré továrně, kde se dřív vyráběla letadla.
Ve filmu se objevuje mnoho knih napsaných Zlatoslavem Lockhartem. Jednou z nich je i kniha "Zlatoslav Lockhart: Mé kouzelné já". Ve skutečnosti však vnitřní část této knihy tvůrci vyplnili nudnou politickou příručkou.
Jednou z výchovných metod bylo, že pokud dětští herci při natáčení něco provedli, museli za trest vlastnoručně odepsat padesáti fanouškům.
Během natáčení tohoto filmu někdo ukradl ze zamčené místnosti v Leavesdenských studiích fotografie z natáčení.
Během natáčení se na place objevily vši. Vzhledem k jejich masovému rozmnožení muselo být vydáno nařízení, že na plac smí jen ten, kdo předtím v maskérně podstoupil prohlídku hlavy.
Natáčení famfrpálové scény se stalo jedinou příležitostí, kdy lidé ze štábu viděli režiséra Chrise Columbuse skutečně naštvaného. Columbus totiž přivedl na natáčení této scény skupinu komparsistů a nabádal je, aby tu scénu víc prožívali, aby si uvědomili, že Harry zrovna dostal ránu potloukem, který jde navíc stále po něm (po chytačovi). A jeden z komparsistů se naklonil k druhému a zeptal se ho, kdo je to chytač, co je to krucinál potlouk a co z toho vyplývá pro ně. A Alan Rickman na to údajně vtipně zareagoval, že záleží na tom, v kterém jsou družstvu.
Většina komparsistů v tomto filmu byli zapálení fanoušci. Při natáčení ve Skotsku, v okolí pevnosti Fort William, jich bylo potřeba 400, ale tvůrci mohli vybírat z tisíců. Byla zde dokonce sepsána petice za změnu britských zákonů o dětské práci, aby byly děti flexibilnější a mohly pracovat více hodin denně.
Scéna, kdy Ron vyplivuje z úst slimáky byla točena tak, že Rupert Grint si musel dát slimáky do pusy a pak je vyplivovat i s jejich slizem. Podle Rupertových slov však slimáci chutnali dobře.
Emma Watson si při natáčení zlomila levé zápěstí.
V původním scénáři bylo, že Hermiona v poslední scéně obejme Harryho a Rona. Jedenáctiletá Emma Watson (Hermiona) se ale styděla obejmout oba kluky před celým štábem, takže je režisér Chris Columbus dovolil pozměnit scénu. Nejdřív objala Daniela Radcliffea (Harry), ale když chtěla obejmnou Ruperta Grinta (Ron) oba se tak styděli, že se nakonec rozhodli jen potřást rukama. Emma Watson přiznala v jednom rozhovoru, že Daniela Radcliffea objala jen velmi krátce, takže filmaři museli tento záběr na pár sekund "zmrazit", aby bylo objetí delší.
Spousta fanoušků Harryho Pottera šla do kina na film SCOOBY DOO jen proto, aby viděli trailer na Harryho Pottera a tajemnou komnatu.
Scény odehrávající se v interiérech nádraží King´s Cross byly opravdu točeny na King´s Cross, avšak scény odehrájaící se venku se točily na St. Pancras. Tato dvě nádraží spolu sousedí, ale jsou to 2 různé budovy. Extériérové scény byly přesunuty, protože St. Pancras je vizuálně přitažlivější.
Po uvedení filmu do kin informovalo jedno norské kino, že mají problémy s dětskými diváky. Spousta dětí si na představení koupila sladkosti a popcorn a při scéně, kdy Ron zvrací živé slimáky, se jim udělalo nevolno.
Na některých obrazech v Bradavicích se ve skutečnosti objevují obličeje designera Stuarta Craiga a výkonného producenta Marka Radcliffa.
Ve scéně v knihkupectví říká pan Weasley Hermioniným rodičům: "Chápu, proč se vás někteří mudlové bojí." Tato scéna, ale ve filmu nedává moc smysl, když zde narozdíl od knihy není řečeno, že Grangerovy jsou zubaři. Tapisérie ve společenské místnosti Nebelvíru jsou ve skutečnosti kopiemi série tapisérií z 16. století s názvem "Lady of Unicorn", jejichž originály jsou vystaveny v muzeu Cluny v Paříži.
Scéna, kdy pan Malfoy říká Harrymu: "Doufejme, že pan Potter bude vždycky nablízku, aby zachránil den." není ve scénáři, nýmrž je improvizací Jasona Isaacse a Daniela Radcliffa.
Ve scéně, kdy po zápase Harryho s Malfoyem pomáhá Snape Malfoyovi na nohy, můžete nalevo zahlédnout kameramana

Obsah

17. května 2009 v 17:10 Harry Potter a kámen mudrců
Když byl Harry Potter malý, zemřeli mu rodiče. Po deseti letech těžkého života u příbuzných Dursleyů mu začnou náhle chodit velice záhadné dopisy. Jeho strýc Vernon zjistí, že jde o dopisy ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Protože nemá zájem, aby se Harry Potter dostal do kontaktu s kouzelnickým světem, všechny dopisy mu zabaví. Pak vezme celou rodinu a odjedou na opuštěný ostrov uprostřed moře.
Když má Harry Potter své jedenácté narozeniny, přesně o půlnoci je znenadání navštíví poloobr Hagrid a oznámí překvapenému Harry Potterovi to, že má od září do prestižní Školy čar a kouzel v Bradavicích nastoupit. Harry Potter se zároveň dozvídá podrobnosti o smrti svých rodičů, které zabil zlý čaroděj Lord Voldemort a také že on sám je čarodějem. Také zjišťuje, že ve světě kouzelníků je velice slavný, protože Voldemort se snažil zabít i jeho, což se mu ale nepodařilo a Harry Potter se tak stal prvním, kdo jeho smrtící kletbu přežil. Voldemort přitom navíc ztratil věšinu své síly, čímž se světu kouzelníků velmi ulevilo a nastalo deset let klidu.
Hned ráno Harry Potter s Hagridem navštíví hospodu Děravý kotel a Příčnou ulici, kde si Harry vybere v bance peníze, zděděné po rodičích, a nakoupí si školní potřeby. Od Hagrida dostane sovu, kterou pojmenuje Hedvika. Prvního září Harry Potter nastupuje do čarodějnické školy v Bradavicích. Skamarádí se zde se zrzavým chlapcem Ronem, ale také se svým od té doby velkým nepřítelem Dracem Malfoyem, doprovázeným svými kumpány Crabbem a Goylem. Poprvé se zde seznamuje i s Hermionou Grangerovou a Nevillem Longbottomem.
Ve škole jsou žáci rozřazeni do kolejí. Harry i Ron do koleje Nebelvír a Malfoy, Crabbe i Goyle jdou do Zmijozelu, odkud často vycházejí zlí kouzelníci (včetně Voldemorta).
Po několika událostech se postupně vytváří nerozlučná trojice kamarádů (Harry, Ron a Hermiona).
Ve školní hře na košťatech, zvané famfrpál se Harry Potter ukazuje jako velice nadaný. Každý tým zde má sedm hráčů. Tři střelce, kteří hrajou s Camrálem. Dále dva odražeče, kteří mají na starosti dva míče potlouky, jež posílají proti soupeřům s Camrálem. Brankář, který hlídá tři obruče a nakonec chytač, který chytá zlatonku. Ta přináší danému mužstvu sto padesát bodů. Harry Potter se stane členem Nebelvírského famfrpálového týmu a vyhraje hned první zápas proti Zmijozelu. Harry Potter zastává post chytače.
Harry Potter vypártá, že se někdo snaží ukrást kámen mudrců, který je uložen ve škole. Hlavním podezřelým je Snape, ale když se dostane až do komnaty, kde je uložen, zjistí, že kámen chce ukrást nenápadný koktavý profesor Quirrell. Ten jej chce předat svému pánovi, Lordu Voldemortovi, který se tak snaží vrátit k moci. Harrymu Potterovi se kámen nakonec podaří před Voldemortem a Quirrellem zachránit a návrat Voldemorta odložit

Zajímavosti

17. května 2009 v 17:08 Harry Potter a kámen mudrců
Robbie Coltrane byl vůbec první obsazenou osobou.
Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví.
J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka.
Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech.
Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice.
Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července.
Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo.
Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát.
Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo.
Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001).
Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko.
Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson.
Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999). (
David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella.
Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment.
Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen.
Kromě Stevena Spielberga byli kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci.
Když se v britských kinech promítaly ukázky z tohoto filmu, museli majitelé kin vydat nařízení, že na filmy, před kterými se tyto upoutávky promítají, se nevrací vstupné. Děti se totiž podívaly na Harryho Pottera, nechaly si vrátit vstupné a šly domů.
17. a 18. listopadu si v Anglii ve 491 kinech odbyl tento film svou předpremiéru. Výnos vysoko překonal i odhadovaných 90 milionů dolarů a postaral se tak o nový rekord v kategorii dvoudenní předpremiéra. (
J. K. Rowlingová (autorka příběhů o Harrym Potterovi) dostala ještě před začátkem natáčení nabídku zahrát si Lily Potterovou, kterou však odmítla. Podle svých vlastních slov nedokáže jen tak vystřihnout herecký výkon, i kdyby to znamenalo tam pouze stát a kynout. Určitě by se prý při tom něco zvrtlo. Matku čarodějnického učně tedy nakonec ztělesnila zkušená irská herečka Geraldine Somerville.
Daniel Radcliffe má z natáčení tohoto snímku zajímavý zážitek se zvířecím osazenstvem. Podle svých vlastních slov jednou neměl daleko k tomu, aby začal vraždit. Točil zrovna scénu se sovami v bradavické škole a měl z nich strach, hlavně kvůli drápům a ostrému zobáku. Ale potom ho trenér ptačích účinkujících uklidnil. Jakmile si však sova sedla na Danielovu ruku, ještě před prvním záběrem vykonala svou potřebu na jeho kabát.
K vybudování čarodějnické školy v Bradavicích byl přizván filmový architekt Stuart Craig, který má na svém kontě tři Oscary (za filmy Gándhí, Anglický pacient a Nebezpečné známosti). Několik měsíců před tím, než Craig postavil pro příběhy o Harrym Potterovi první stavbu Bradavic, pečlivě prostudoval jeho podobu do nejpodrobnějších detailů. Jeho práci lze vidět nejen v záběrech z Příčné ulice, ale i na každém schodu pohyblivých schodišť nebo v obřích figurkách na šachovnici. (
Pro Daniela Radcliffa byl konkurz na postavu Harryho Pottera zábavou. Podle jeho vlastních slov to byla opravdu velká legrace. Nejdřív musel číst jednu scénu s Hagridem, a pak ho při této scéně nutil režisér Chris Columbus improvizovat. Stále měnil věty a čekal, jak Daniel zareaguje.
V tomto filmu se samozřejmě vyskytuje velké množství triků. Scéna, v které kolem Harryho létají duchové, se natáčela pouze s jejich hlasy. Když se Ron a Harry potýkají s trollem, natáčeli oba herci tuto scénu jen s panákem vystřiženým z papíru.
Pro tento film bylo vyrobeno celkem 96 kulis. Velká síň má velikost 42,5 x 12 metrů (byla inspirována jedním z kostelů v Oxfordu) a její podlaha je kamenná (normálně by byla plastiková, stejně jako zdi, ale musela vydržet dupání stovek dětských nohou).
Spěšný vlak do Bradavic jede ve skutečnosti po trati West Highland Line, která je proslulá svými viadukty, tunely a nádhernou vyhlídkou do krajiny.
Robbie Coltrane, který hraje Hagrida, se nikdy nesblížil s představitelem psa Tesáka. Podle svých vlastních slov s ním vůbec nepracuje, dělají s ním jeho cvičitelé, a pokud Coltrane nemusí, raději se ho nedotýká, protože hodně slintá. Navíc tento herec nemá rád psy.
Alan Rickman, který hraje profesora Severuse Snapea, byl jediným hercem, kterému J. K. Rowlingová prozradila, jak se bude jeho postava vyvíjet dál až do konce.
Tvůrci kromě Leavesdenských studií, kde bylo natočeno nejvíce scén, využili i další natáčečí lokace. Natáčelo se v hradě Alnwick, jehož hradby, bašty, věžičky a padací mosty poskytly prostor exteriérovým scénám v Bradavicích, jako například lekce létání na koštěti či utkání ve famfrpálu. Dále se točilo v katedrále v Durhamu, kde vznikaly především interiérové scény v Bradavicích, točilo se zejména v triforiu (což je galerie nad chrámovou zdí) a v kapitule, přilehlý klášter byl dokonce kvůli natáčení zimních scén pokryt umělým sněhem. Tvůrci využili též katedrálu v Gloucesteru, jejíž kapitula posloužila jako nebelvírská ložnice, jihozápadní portál kláštera pak filmaři okopírovali a ve zmenšené podobě použili jako vchod do nebelvírské koleje. Použity byly i prostory Lacockského kláštera, jehož společenská místnost se proměnila na školní třídu a jehož sakristie představuje laboratoř profesora Snapea. Mezi další lokace se řadí nádraží v Goathlandu (Goathland je poklidná vesnička ležící na sever od yorkshireských vřesovišť a nezměnila se od roku 1865), které posloužilo jako konečná stanice Bradavického expresu v Prasinkách. Byl využit i Black Park( má rozlohu 280 hektarů a nachází se v Buckinghamshireském panství), který představuje přírodní kulisy lesa obklopující Hagridovu chatrč, jehož obydlí filmaři v parku vybudovali z nepálených cihel a slaměných došků. V Londýně potom byly využity tři lokace, a to budova australského velvyslanectví Australia House (tato budova z roku 1918 se proměnila v banku Gringottových a přízemní hala byla opředena umělými pavučinami), londýnská zoo a nádraží King´s Cross si potom zahráli sami sebe. Využito pro natáčení bylo také městečko Bracknell, konkrétně dům na adrese Bracknell, Picket Post Close 12, čtvrť Martin´s Heron, který si zahrál dům číslo 4 v Zobí ulici. A nakonec byly využity i prostory Oxfordské univerzity, konkrétně v reflektáři ze 16. století se natáčely scény v jídelně, kam sovy přinášejí poštu, oxfordská knihovna (Bodleian Library) se stala knihovnou v Bradavicích, a teologická fakulta se proměnila ve školní marodku.
Steven Spielberg, který s projektem nějakou dobu koketoval, chtěl natočit Kámen mudrců jako animák.
Ronovo otvorenie šachovej partie sa nazýva Center Counter Opening a je súčasťou Škandinávského obranného systému šachovej hry.
Režisér Chris Columbus do filmu obsadil svou dceru Eleanor, která si zde zahrála Susan Bonesovou.
Tvůrci natočili i scény s problémovým strašidlem Protivou (hrál ho Rik Mayall), které ale do filmu nakonec nebyly použity.
Herec, který hraje Harryho, Danieladcliffe, začal v průběhu natáčení mutovat, přesto tvůrci ponechali jeho hlas tak, jak svou postavu "zahrál".
Film je všude ve světě znám pod originálním názvem HARRY POTTER AND THE PHILOSOPHER´S STONE, pouze v USA je slovo "Philosopher´s" změněno na "Sorcerer´s", kvůli čemuž musely být všechny scény, kde se toto slovo objevilo natočeny dvakrát - kde jednou herci říkají kameni mudrců "Philosopher´s Stone" a podruhé zase "Sorcerer´s Stone".
Scény, které se odehrávají na nádraží King´s Cross na nástupišti 9 a 3/4, se ve skutečnosti točily mezi nástupišti 4 a 5.
V závěrečných titulcích filmu je chybně napsásno, že Will Theakston si hrál Marcuse Flinta a Scott Fern, že hrál Terence Higgse. Ve skutečnosti je to však naopak.
Warwick Davis, který hraje profesora Kratiknota a prvního skřeta od Gringottů, také namluvil hlas Griphooka, kterého ale ve filmu hraje Verne Troyer.
Známý skladatel John Williams složil hudbu speciálně pro filmový trailer (tato skladba je na soundtracku pod názvem "The Prologue"), což udělal předtím pouze jednou, a to pro film Stevena Spielberga Hook.
Scény ve scénáři, kde Voldemort zabíjí Harryho rodiče, napsala sama spisovatelka J.K.Rowlingová. Producenti totiž věděli, že jen ona ví, jak se to tehdy doopravdy stalo.
Alana Rickmana, který hraje profesora Severuse Snapea, do této role vybrala osobně autorka knižní předlohy J.K. Rowlingová.
Po uvedení filmu do kin zaplavila útulky v USA, Kanadě a Velké Británii spousta sov, které si koupily děti po zhlédnutí filmu a vrátily je sem, když zjistily, že nenosí poštu tak, jako to viděly v Kameni mudrců. V Toronto Daily dokonce otiskli celostránkový inzerát s textem: "Ochránci zvířat varují rodiče: Sova není vhodný mazlíček! Nemluví, nemá ráda lidi a nenosí zásilky!"
Díky filmu spousta dětí začala tvrdit, že špatně vidí a začaly navštěvovat oční ordinace jen proto, aby mohly nosit kulaté potterovské brýle. V Británii se tak zvedla prodejnost kulatých brýlí o 40%.
Režisér Chris Columbus byl vybrán z konkurzu, kterého se zúčastnilo osm slavných režisérů: kromě něj to byli Jonathan Demme (Mlčení jehňátek), Peter Weir (Truman Show), Alan Parker (Půlnoční expres), Wolfgang Petersen (Air Force One), Mike Newell (Čtyři svatby a jeden pohřeb), Tim Robbins (Mrtvý muž přichází) a Terry Gilliam (12 opic). (HappySmile)
Autorka knižní předlohy J.K.Rowlingová měla při natáčení téměř na všechny kroky produkce právo "veta".
Když byl Daniel Radcliffe vybrán do role Harryho Pottera, ještě neměl vyhráno. Jeho rodiče s tím totiž několik měsíců nesouhlasili.
Typickými rysy Harryho Pottera jsou kulaté brýle, jizva na čele, jasně zelené oči po matce a rozcuchané černé vlasy po otci - přesto filmový Harry nemá ani zelené oči, ani černé vlasy. A přitom by to spravily čočky a barva na vlasy.
Tvůrci chtěli některé bradavické scény natáčet v katedrále v Gloucesteru, místní obyvatelé ale protestovali proti tomu, aby sev tomto svatostánku točily čarodějnické scény. Nakonec se ale zde všechno v klidu natočilo a k blokádám nedošlo.
Úspěch filmu výrazně podpořil turistický ruch. Hrad v Alnwicku zaznamenal roční nárůst návštěvníků z 50 tisíc na 200 tisíc.
Devítiminutová scéna zápasu ve famfrpálu se natáčela šest měsíců (a to nepočítáme čas, který zabraly přípravy).
Rupert Grint svou roli Rona Weasleyho získal tak, že složil písničku o tom, proč by zrovna on měl hrát Rona, natočil ji na video a poslal na casting.
Tom Felton, představitel záporáka Draca Molfoye, se po premiéře filmu svěřil, že se ho díky jeho roli všichni malí diváci bojí. Vyděsil dokonce i děti režiséra Chrise Columbuse.
Režisérovi Columbusovi při natáčení radila jeho dcera Eleanor, co by mělo jak vypadat a které scény se určitě nesmí vynechat.

Honorář, který za natočení tohoto filmu dostal Daniel Radcliffe, činil sto deset titíc dolarů. Kdežto za další díl dostal už tři miliony.
Konkurzu na roli Harryho Pottera se zúčastnilo na 16 000 chlapců.
Společnost Warner Bros. koupila filmová práva rovnou na všech sedm dílů, i když v té době byla na světě pouze první kniha.

Daniel Radcliffe

17. května 2009 v 17:02 | Susan |  GalerieEmma má kluka !!!!

17. května 2009 v 11:40 | Susan |  Galerie
tak co líbí se vám ?????

Prosím dejte mi 1 hlas

14. května 2009 v 19:37 | Suusan
Ahoj všichni ,začíná první kolo SONB...

V tomto kole vypadávají tři z nejmenším počtem hlasů


PROSÍM DEJTE MI AAPON JEDEN HLAS moc mě na tom žáleží !!!!!! nevím co bch vám za výměnu dala ale klidně si o něco napiště !!! a hlas napiště na http://potterworld.blog.cz/0905/1-kolo-sonb moje přezdáívka je Suan a blog jasně haks.blog.cz MOC A MOC DÍKY JO A TAKY SE MŮŽETE TĚŠIT NA DRUHOU KAPITOLU MÉ AMATÉRSKÉ POVÍDKY A POKUD SJTE JI NEČETLI TAK NEOTÁLEJTE JE TO PRÝ FAKT SÍLA !!!!!!!!!

Filmy ve kterýých hrál

8. května 2009 v 13:55 | Suuusan
2009Harry Brown
Harry Potter a Princ dvojí krve
2008"Ashes to Ashes" (TV seriál)
Colour of Magic, The (TV film)
Daisy Chain, The
I Know You Know
"Invisibles, The" (TV seriál)
2007Harry Potter a Fénixův řád
Jednotka příliš rychlého nasazení / Úsvit policajtů
"Thieves Like Us" (TV seriál)
"True Dare Kiss" (TV seriál)
2006Lycanthropy (video film)
Sweeney Todd (TV film)
"Taggart": Zákon (TV seriál)
2005Harry Potter a Ohnivý pohár
"Blackpool" (TV seriál)
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Vymítač ďábla: Zrození
2003"Blue Dove" (TV seriál)
"Karel II. - Moc a vášeň" (TV seriál)
Mayor of Casterbridge, The (TV film)
2002Harry Potter a tajemná komnata
Intended, The
Tohle není romance
"Wild West" (TV seriál)
2001Dohola? / Dohola
Gabriel & Me
Harry Potter a Kámen mudrců
Murphyho zákon (TV film)
2000"Black Cab" (TV seriál)
Král je živ
"Shades" (TV seriál)
"Wilsons, The" (TV seriál)
1999Kouzelná zahrada
1998"Canterbury Tales, The" (TV seriál)
Left Luggage aneb Kufry pana Silberschmidta
"Our Mutual Friend" (TV seriál)
Reckless: The Movie (TV film)
"Vanity Fair" (TV seriál)
1997In Your Dreams (TV film)
Moth, The (TV film)
"Reckless" (TV seriál)
Seeing Things
"Vraždy v Midsomeru" (TV seriál)
"Where the Heart Is" (TV seriál)
1996Kiss and Tell (TV film)
"Our Friends in the North" (TV seriál)
1995"Vet, The" (TV seriál)
"Zlatá klec" (TV seriál)
1994"Martin Chuzzlewit" (TV seriál)
"Wycliffe" (TV seriál)
1993"Bedna" (TV seriál)
"Buddha of Suburbia, The" (TV seriál)
1992"Between the Lines" (TV seriál)
"Touch of Frost, A" (TV seriál)
1989Master of the Marionettes, A (TV film)
1986"Casualty" (TV seriál)
"King of the Ghetto" (TV seriál)
1984"One by One" (TV seriál)
1983Tartuffe or Imposter, The (TV film)
1977"Profesionálové" (TV seriál)
1974"BBC2 Playhouse" (TV seriál)
1970"Family at War, A" (TV seriál)
"Play for Today" (TV seriál)
1969"ITV Saturday Night Theatre" (TV seriál)
1968"Nearest and Dearest" (TV seriál)

Filmy vee kterých hrála .:

8. května 2009 v 13:36
2000
2011Bear and the Bow, The
2009Piráti na vlnách
2008Brideshead Revisited
Last Chance Harvey
2007Harry Potter a Fénixův řád
Já, legenda
2006Horší to už nebude
2005Kouzelná chůva Nanny McPhee
2004Harry Potter a vězeň z Azkabanu
2003"Andělé v Americe" (TV seriál)
Bright Young Things
Láska nebeská
Prokletá Argentina
2002Planeta pokladů
2001Vtip (TV film)
Možná, miláčku
1998Barvy moci
Judas Kiss
1997Bláznivá nemocnice (TV film)
Zimní host
1995Plameny lásky / V žáru lásky
Rozum a cit
1994Junior
Modrý chlapec (TV film)
Můj táta hrdina
1993Mnoho povyku pro nic
Soumrak dne
Ve jménu otce
1992Petrovi přátelé
Rodinné sídlo
1991Impromptu
Znovu po smrti / Zemřít znovu
1990Winslow Boy, The (TV film)
1989Jindřich V.
Knuckle (TV film)
Look Back in Anger (TV film)
Night of Comic Relief 2, A (TV film)
Tall Guy, The
1988"Thompson" (TV seriál)
1987"Fortunes of War" (TV seriál)
"Tutti Frutti" (TV seriál)
1985"Assaulted Nuts" (TV seriál)
1983"Alfresco" (TV seriál)
1982"Mladí v partě" (TV seriál)
"There's Nothing to Worry About!" (TV seriál)

Sibylla Trelawneyová aneb Emma Thomas

8. května 2009 v 13:07 | Suusan
Není tolik hereček,které by dokázali zahrát v klasických historických adaptací rovnako presvedčivo by vedeli zvládnuť aj komediálne party. Jednou z nich je určite aj Emma Thompson, jedna z najuznávanejších britských herečiek súčasnosti.

Narodila sa 15.4.1959 v Londýne hercovi a režisérovi Ericovi Thompsonovi a herečke Phyllidy Law, čo ju predurčovalo, aby sa tiež stala herečkou. No spočiatku herectvo nefigurovalo v jej plánoch. Na Cambridgi študovala anglickú literatúru a aj ona sa chcela venovať písaniu. Počas štúdia však na popud spolužiaka vstúpila do divadelného súboru Footlights, kde mohla naplno prejaviť svoj komediálny talent. Ešte kým skončila univerzitu, stihla režírovať divadelnú show Woman’s Hour, ktorej bola autorkou.

Popri divadle sa občasne objavovala aj v televízii, no neboli to žiadne významné úlohy. Až prišiel rok 1985 a s ním muzikál Me and My Girl, ktorý mal na ostrovoch veľký úspech a priniesol zlom v jej kariére. Vďaka nemu získala svoju prvú dramatickú rolu v minisérii Fortunes of War, ktorá jej vyniesla najvyššie britské filmové ocenenie BAFTA. Táto cena
však nebola to najdôležitejšie, čo účinkovaním v tomto filme získala. Zoznámila sa tu totiž s Kennethom Brahaghom, svojim neskorším manželom. V tej dobe bol Branagh vychádzajúcou hviezdou britského divadla a keď založil svoju vlastnú divadelnú spoločnosť Renaissance Theatre Company, Emma v nej nemohla chýbať.

Svoj filmový debut si odkrútila po boku Jeffa Goldbluma vo filme THE TALL GUY až ako tridsaťročná, no úspech sa
mal dostaviť už čoskoro. Tým, kto jej mal k tomu dopomôcť nebol nikto iný, ako jej manžel, ktorý ju obsadil do svojho režijného debutu HENRICH V. V úlohe francúzskej princeznej Katherine v známej shakespearovskej adaptácii mohla naplno ukázať svoje herecké kvality. Druhým filmom, kde si zahrala pod vedením svojho manžela, bol thriller ZNOVU PO SMRTI o dva roky neskôr, kde si zahrala dvojúlohu zavraždenej klaviristky Margaret Straussovej a tajomnej Grace. Ich tretí spoločný projekt
bol pre Emmu veľmi osobný. Scenár ku tragikomédii PETROVI PRIATELIA totiž napísal Emmin spolužiak, ktorý ju priviedol k divadlu Martin Bergmann a zahrali si tam aj jej priatelia zo študentských čias Hugh Laurie a Stephen Fry, ktorí boli vtedy tiež členmi Footlights. A tak tento príbeh o stretnutí starých spolužiakov bol vlastne parafrázou reality. Vrcholom spolupráce Branagh-Thompson bola ďalšia shakespearovská adaptácia VEĽA KRIKU PRE NIČ v roku 1993, čo bol asi jej najúspešnejší rok. V úlohe výrečnej šľachtičnej Beatrice naplno ukázala svoj temperament. Rok na to však prišiel rozvod a tým aj koniec ich úspešnej spolupráce.

Historické adaptácie ju vždy priťahovali a tak si nemohla nechať ujsť hlavnú postavu vo filmovom prepise románu Edwarda Forstera RODINNÉ SÍDLO. Za presvedčivé stvárnenie londýnskej intelektuálky Margaret Schlegelovej získala Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. V roku 1993 si spoluprácu s režisérom Jamesom Ivorym a s hereckým kolegom Anthonym Hopkinsom zopakovala v ďalšej adaptácii z prostredia britského triedneho systému
SÚMRAK DŇA. Úloha umiernenej slečny Kentonovej, ktorej milostný vzťah k majordomovi zostal nenaplnený, jej vyniesla nominácie na Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. A v tom istom roku bola nominovaná na Oscara a Zlatý Glóbus aj za film V MENE OTCA. Byť nominovaná za dva filmy v ten istý rok, to sa stáva len veľmi výnimočne. Za stvárnenie advokátky Gareth Peirceovej, ktorá sa snaží dokázať nevinu írskeho mladíka odsúdeného na doživotie za teroristický útok, si to ale rozhodne zaslúžila.

O čo úspešnejší bol pre ňu rok 1993, o to menej bol ten nasledujúci (a nielen kvôli rozvodu). Malá úloha v americkom remaku francúzskej komédie Otec alebo milenec pod názvom MÔJ OTEC HRDINA a postava doktorky Reddinovej po boku tehotného Arnolda Schwarzeneggera v nie príliš podarenej komédii JUNIOR akoby pre ňu boli zaslúženým oddychom po náročnom roku, aj keď za Juniora bola nominovaná na Zlatý Glóbus. Nasledovala romantická dráma CARRINGTON, kde Emma stelesnila maliarku Doru Carrington zamilovanú do homosexuálneho spisovateľa Lyttona Strachey. A vzápätí prišiel ďalší obrovský úspech v podobe filmu ROZUM A CIT. Bola to ďalšia adaptácia, tentoraz Jane Austenovej a Emma okrem stvárnenia hlavnej postavy bola aj autorkou scenára. Za postavu staršej zo sestier Dashwoodových získala ďalšiu nominácie na Oscara aj Zlatý Glóbus a za scenár obe prestížne ocenenia aj získala.

Po dvojročnom oddychu sa znovu vrátila pred kamery v komornej dráme Alana Rickmana ZIMNÝ HOSŤ, kde si zahrala dcéru svojej skutočnej matky Phyllidy Law. O rok neskôr vytvorila postavu manželky prezidentského kandidáta v podaní Johna Travoltu v politickej dráme Mikea Nicholsa FARBY MOCI. Ďalšia dlhšia prestávka bola spojená s veľmi radostnou udalosťou. Emme sa totiž narodila v štyridsiatich rokoch prvá dcérka, ktorej otcom bol jej kolega z Rozumu a citu Greg Wise, s ktorým žila od skončenia tohto filmu.

Jej návrat v roku 2001 bol však veľkolepý. Prijala ponuku Mikea Nicholsa, aby napísala scenár k Pulitzerovou cenou ocenenej divadelnej hre VTIP a aby v nej stvárnila hlavnú, a dá sa povedať, že aj jedinú úlohu ženy umierajúcej na rakovinu. Jej výkon
bol ocenený nomináciami na Zlatý Glóbus a cenu Emmy. Nemenej úspešný bol pre ňu rok 2003, kedy sa nielenže vydala, ale stvárnila jednu z úloh v skvelej romantickej komédii LÁSKA NEBESKÁ z pera majstra tohto žánru v Británii Richarda Curtisa. Ďalej účinkovala vo filme PREKLIATA ARGENTÍNA v úlohe novinárky, ktorá bola unesená, lebo sa odvážila postaviť proti diktatúre, ktorá panuje v krajine a jej manžel (Antonio Banderas) po nej zúfalo pátra. Čerešničkou na torte bola televízna miniséria ANJELI V AMERIKE opäť pod vedením Mikea Nicholsa a opäť podľa hry ocenenej Pulitzerovou cenou, kde jej sekundovali Al Pacino a Meryl Streep. Film získal množstvo rôznych ocenení vrátane nominácie na Emmy pre Emmu.

Zrejme kvôli svojej dcérke prijala úlohy v treťom pokračovaní Harryho Pottera a v Kúzelnej opatrovateľke, ku ktorej sama napísala scenár.

Molly Weasley aneb Julie Walters

7. května 2009 v 18:46 | Susann
2009Harry Potter a Princ dvojí krve
2008David Copperfield
Mamma Mia!
2007Harry Potter a Fénixův řád
Vášeň a cit
2006Lekce řízení
2005Ředitelka (TV film)
Soumrak nad Jižní Afrikou
2004Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Mickybo a já
2003"Canterburské povídky" (TV seriál)
Holky z kalendáře
Návrat (TV film)
2002Harry Potter a tajemná komnata
Murder (TV film)
Tři sestry a jeden pohřeb
2001Cesta domů / Cizí příbuzní (TV film)
Comic Relief: Say Pants to Poverty (TV film)
Harry Potter a Kámen mudrců
2000All Forgotten
Billy Elliot
Victoria Wood with All the Trimmings (TV film)
1999Julie Walters Is an Alien in New York (TV film)
"Oliver Twist" (TV seriál)
Wetty Hainthropp Investigates (TV film)
1998"Dinnerladies" (TV seriál)
Girls' Night
Jack and the Beanstalk (TV film)
"Talking Heads 2" (TV seriál)
Titanic Town
1997Bathtime
"Melissa" (TV seriál)
1996Brazen Hussies (TV film)
Intimate Relations
1995"Jake's Progress" (TV seriál)
1994Bambino mio (TV film)
Kde chybějí slova (TV film)
Pat and Margaret (TV film)
Requiem Apache (TV film)
Sister My Sister
1993Clothes in the Wardrobe (TV film)
1992Gerald nebo Geraldina?
Victoria Wood's All Day Breakfast (TV film)
1991"G.B.H." (TV seriál)
Stepping Out
1990Mackie Messer
1989Killing Dad
1988Audience with Victoria Wood, An (TV film)
Buster
1987Personal Services
Prick Up Your Ears
"Talking Heads" (TV seriál)
1986"Acorn Antiques" (TV seriál)
Birthday Party, The (TV film)
1985Car Trouble
Dítě snů
"Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4, The" (TV seriál)
"Victoria Wood: As Seen on TV" (TV seriál)
1984"Love and Marriage" (TV seriál)
She'll Be Wearing Pink Pyjamas
Unfair Exchanges (TV film)
1983Rita / Rita se vzdělává
1982"Boys from the Blackstuff" (TV seriál)
Intensive Care (TV film)
"Wood and Walters" (TV seriál)
1981Days at the Beach (TV film)
Happy Since I Met You (TV film)
Nearly a Happy Ending (TV film)
1979Talent (TV film)
1978Me! I'm Afraid of Virginia Woolf (TV film)
Dokumentární
2001Billy Elliot Boy, The (TV film)
"Sketch Show Story, The" (TV seriál)
We Know Where You Live (TV film)
1999"Laughter in the House: The Story of British Sitcom" (TV seriál)
1991Michael Caine: Breaking the Mold (TV film)
1976Occupy!
1967"Omnibus"

Filmy ve kterých hráál:

7. května 2009 v 18:31
2009Harry Potter a Princ dvojí krve
2008Hurt Locker, The
Předčítač
V Bruggách
Vévodkyně
2007Bernard a Doris
Harry Potter a Fénixův řád
2006Land of the Blind
2005Bílá hraběnka
Generace X
Harry Potter a Ohnivý pohár
Chromofobie
Nepohodlný
Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka
Červený drak
Hodný zloděj / Férovej zloděj
Krásná pokojská
Pavouk
2000How Proust Can Change Your Life (TV film)
Mistr zázraků (TV film)
1999Hranice lásky
Oněgin
Sluneční jas
1998Mstitelé
Princ Egyptský
1997Oscar a Lucinda
1996Anglický pacient
1995Zvláštní dny
1994Otázky a odpovědi
1993Dítě z Maconu
Kormorán (TV film)
Schindlerův seznam
1992Bouřlivé výšiny / Větrná hůrka
1991Hlavní podezřelý: Cesta vzhůru (TV film)
1990Dangerous Man: Lawrence After Arabia, A (TV film)
Dokumentární
2003100 Greatest Movie Stars, The (TV film)
Director's Journey: The Making of 'Red Dragon', A (video film)
2002Inside 'Red Dragon' (TV film)
Intimate Portrait: Jennifer Lopez (TV film)
Reflections of Evil
1996"Great War and the Shaping of the 20th Century, The" (TV seriál)

Tom Raddle aneb Ralph Fiennes

7. května 2009 v 14:51 | Susan
Ralph je příliš dobrý herec, než aby se stal hvězdou." - prohlásil Steven Spielberg po natáčení Schindlerova seznamu, kde Fiennes ztvárnil nacistického Amona Goetha. A nikdo mu tuto informaci nejspíš nemůže vytknout. Ralph Nathaniel Fiennes se narodil jako poctivý angličan dva dny před Štědrým dnem roku 1962 Markovi a Jini Fiennesovým, jako jeden ze šesti dětí. Navštěvoval Wordsworthskou církevní chlapeckou školu,školu uměleckou a nakonec Akademii dramatických umění. Do britského Národního divadla byl přijat v roce 1987 a členem Royal Shakespeare Company o rok později.

Filmová dráha se rozjížděla velice pomalu. Ale již jeho třetí role byla hlavní, kdy v roce 1992 spolu s Juliette Binocheovou vytvořil dvojici ve filmu BOUŘLIVÉ VÝŠINY. Romantické drama však nebylo tím pravým zlomem, na který čekal. Ten se nacházel hned za rohem. A po DÍTĚTI Z MAKONU přišel onen Amon Goeth ze Spielbergova Schindlerova seznamu. Podle amerických příček záporák číslo 15 filmových dějin, ale vskutku ten nejopravdovější. S ním přišla i první Ralphova nominace na Oscara. Ten rok se to však na předávání jen hemžilo. Jedni prohlašovali nejlepší vedlejší rolí DiCapriova Gilberta Grapea, jiní právě Fiennesova Goetha, ale Tommy Lee Jones a jeho šerif Gerard všem zatli tipec.

Ralph Fiennes však neváhal a pokračoval ve svých podivuhodných projektech dál. Zábavná QUIZ SHOW či podivuhodná sci-fi STRANGE DAYS byly jen dalším mostem k promarněné (avšak skvělé) nominaci za ANGLICKÉHO PACIENTA. Od té doby střídá žánr za žánrem a jednu podivnější roli po druhé. Snad špatnými vtipy byly OSCAR A LUCINDA či MSTITELÉ. Průměrnými projekty HRANICE LÁSKY nebo KRÁSNÁ POKOJSKÁ, mezi zajímavé a nepřehlédnutelné určitě patří koprodukční SUNSHINE a rodinný ONĚGIN. O úchylném SPIDEROVI skoro nikdo neví, co si myslet a komerční hity ČERVENÝ DRAK a HARRY POTTER mají své fanoušky i odpůrce.

Tak či tak, Ralph Fiennes je jeden z mála herců, kterému se opravdu podařilo nezaškatulkovat. Svým chameleonským herectvím dokáže odehrát plachého milovníka i brutálního násilníka. Člověk se tak může těšit na každou jeho novou roli. On sám říká:"Snažím se pochopit, proč jsem herec. Vím ale jenom, že to potřebuji."

Filmy ve kterých hráll

7. května 2009 v 14:42 | Susan
2010Dirty Tricks
2009Damned United, The
Harry Potter a Princ dvojí krve
Young Victoria, The
2008Einstein and Eddington (TV film)
Indiana Jones a Království křišťálové lebky
Inkoustové srdce
2007And When Did You Last See Your Father?
Jednotka příliš rychlého nasazení / Úsvit policajtů
2006Longford (TV film)
Umění musí bolet
2005Kouzelný kolotoč
Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň
Roboti
Spider-Plant Man (TV film)
2004Bridget Jonesová - S rozumem v koncích
Cesta kolem světa za 80 dní
Jarmark marnosti
Smečka
Zoubek
2003Bright Young Things
Hoši z County Clare / Muzikanti z Clare
Mladí návštěvníci (TV film)
V hlavní roli Pancho Villa osobně (TV film)
2002Gangy New Yorku
King's Beard, The
Nicholas Nickleby
Stahující se mračna (TV film)
2001Deník Bridget Jonesové
Iris
Moulin Rouge
1999Comic Relief: Doctor Who and the Curse of Fatal Death (video film)
Páté přes deváté
1998Mstitelé
Tichý hlas
1997Pidilidi
Stopy ve sněhu / Cit slečny Smilly pro sníh
1996Bomba pro Greenwich
"Brambly Hedge" (TV seriál)
1995Drsná magie / Trik
Last Englishman, The (TV film)
"Peter Principle, The" (TV seriál)
Richard III.
1994Kde chybějí slova (TV film)
Návrší vdov / Vdovy z Widows' Peak
Princezna Caraboo
Výstřely na Broadwayi
1993Prince Cinders
1992Čarovný duben
"Gone to Seed" (TV seriál)
Hra na pláč
Sense of History, A (TV film)
1990Work! (TV film)
Život je sladký
1989Erik the Viking
1988Blackadder's Christmas Carol (TV film)
Comic Relief (TV film)
"Modern World: Ten Great Writers, The" (TV seriál)
Vroom
1987Superman IV: The Quest for Peace
1986Insurance Man, The (TV film)
Walter and June (TV film)
1985Brazil
Good Father, The
Silas Marner: The Weaver of Raveloe (TV film)
1984Práskač a jeho kat
1983"Černá zmije" (TV seriál)
Dead On Time
1982Bird of Prey (TV film)
Birth of a Nation (TV film)
Intensive Care (TV film)
Our Winnie (TV film)
Uliisses
1981"Only Fools and Horses" (TV seriál)
Zloději času / Bandité času
Žoldáci
1980Breaking Glass
1979Long Distance Information (TV film)
Štvanci
1978Křik
1970"Play for Today" (TV seriál)
Dokumentární
2006Naše dítě gorila (TV film)
2002Judi Dench: A BAFTA Tribute (TV film)
2001Night Club of Your Dreams: The Making of Moulin Rouge, The (TV film)
1992Two Mikes Don't Make a Wright
1979Four Questions About Art
1977Fond de l'air est rouge, Le
1967"Omnibus"

Horácio Křiklan aneb Jim Broadbent

7. května 2009 v 14:34 | Suusan
Když se podíváme na Jima Broadbenta, vidíme snad pohodového staršího pána, kterého si každý hned dokáže představit v teplých ponožkách a čajem u krbu. Vidíme hodného dědečka, vzorného manžela, příjemného společníka a snad i vtipálka. Ten pán má ale doma za kolekcí hrnečků schovaného Oscara, dvě ceny Bafta a Zlatý Globus.

Jako nejmladší syn nábytkáře a sochařky se narodil v roce 1949 v Lincolnshire v Anglii . Vystudoval Londýnskou akademii muzických a dramatických umění (LAMDA) a ze školy se vrhnul na jeviště. Později pracoval v televizi pro režiséry jako Mike Newell nebo Stephen Frears. Jeho otec, který zemřel už v roce 1971, se kariéry svého syna nedočkal. Kariéry, která vedla po křivolaké cestě malých rolí až ke zlaté sošce.

Člověk musí hodně pátrat v paměti, aby si jej vybavil v Gilliamových ZLODĚJÍCH ČASU či BRAZILU jako konferenciéra a Dr. Jaffeho. Snad ještě víc musíme pátrat v paměti, abychom si vzpomněli na roličky v SUPERMANOVI 4 a HŘE NA PLÁČ. A naopak, kolik lidí vidělo filmy jako LIFE IS SWEET, WORK! nebo NONA, ve kterých hrál hlavní role ? Broadbent zkrátka nebyl znám široké veřejnosti, i když špatné role neměl. Zahrál si ve filmech předních britských režisérů, i režisérů amerických. Bránu do pomyslného světa hvězd mu však otevřel až muzikál MOULIN ROUGE!.

Harold Zidler, majitel neblaze proslulého stavení, kterého Broadbent obdařil charakterem, vtipem a nadsázkou, která přesně seděla do Luhrmanova filmu. Odzpíval v něm jedny z nejchytlavějších písniček včetně Like a Virgin a dostal jeho první cenu Bafta. Režisér Richard Eyre si jej vybral do menšího filmu IRIS, kde mu byla určena role starého Johna Bayleyho, jemuž umírá manželka. Přesná dávku citu, lásky a smutku v očích mu vynesla Oscara i Zlatý Globus najednou. Jimu Broadbentovi se splnil sen.

Od té doby jej občas vidíme v komerčnějších záležitostech, jako například v roli tatínka Bridget Jonesové nebo jako profesora Kirka v Letopisech Narnie. Dostal se dokonce na práh světové komerce jako Horác Slughorn v šestém HARRY POTTEROVI a rolí dalšího profesora v nejnovějším INDIANA JONESOVI ! Ovšem na svoje malé britské filmy rozhodně nijak nezanevřel a milerád si zopakuje hraní s Colinem Firthem, Billem Nighym, Helen Mirrenovou a třeba v televizním dramatu Longford, za které opět sklízí ovace kritiků. Jim Boadbent už se zkrátka neztratí.


Filmy ve kterých hrála :

7. května 2009 v 14:18 | Susan
1999Ča
20091939
From Time to Time
Harry Potter a Princ dvojí krve
2007Capturing Mary (TV film)
Harry Potter a Fénixův řád
Vášeň a cit
2005Harry Potter a Ohnivý pohár
Univerzální uklízečka
2004Dámy v letech
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
2003Můj dům v Umbrii (TV film)
2002Harry Potter a tajemná komnata
Podivná tajemství
2001Gosford Park
Harry Potter a Kámen mudrců
j s Mussolinim
David Copperfield (TV film)
Láska až za hrob
Poslední září
Všichni královi vojáci (TV film)
1997Agnieszka Holland On the Set (TV film)
On the Set of 'Washington Square' (TV film)
Washingtonovo náměstí
1996Klub odložených žen
1995Richard III.
1993Sestra v akci 2: Znovu v černém hábitu
Suddenly, Last Summer (TV film)
Tajemná zahrada
1992Memento Mori (TV film)
Sestra v akci
1991Hook
1990Romeo-Juliet
1987Lonely Passion of Judith Hearne, The
"Talking Heads" (TV seriál)
1985Hrát za každou cenu / Zamilovaná Lily
Pokoj s vyhlídkou
1984Soukromá slavnost
1983Mrs. Silly (TV film)
1982Better Late Than Never
Misionář
Zlo pod sluncem
1981Quartet
Souboj Titánů
1978Apartmá v Kalifornii
Smrt na Nilu / Vražda na Nilu
1976Vražda na večeři
1973Láska a bolest a celá ta zatracená věc
1972Kupec benátský (TV film)
Millionairess, The (TV film)
Travels with My Aunt
1969Jaká to rozkošná válka!
Prime of Miss Jean Brodie, The
1968Hot Millions
1967Honey Pot, The
Much Ado About Nothing (TV film)
1965Mladý Cassidy
Othello
"Play of the Month" (TV seriál)
Sean O'Casey: The Spirit of Ireland
1964Pumpkin Eater, The
1963Vlivní lidé
1962Go to Blazes
1958Nowhere to Go
1956Child in the House
"Makepeace Story, The" (TV seriál)
1955"ITV Play of the Week" (TV seriál)
Dokumentární
2002Judi Dench: A BAFTA Tribute (TV film)
199550 Years of Funny Females (TV film)
TV pořady
200274th Annual Academy Awards, The (TV pořad)