Informace pro SB  a návštěvníky blogůů  ZDE1. Kapitola povídek o HP - Ztracená sestra

Brendan Gleeson-Info

30. května 2009 v 10:42 |  Herci

Povolání: Herec
Věk: 54
Datum narození: 29. 03. 1955
Místo narození: Belfast, Jižní Irsko, Velká Británie
Znamení: Beran


Brendan Gleeson je jedním z nejznámějších herců, kteří se kdy narodili v Dublinu a v Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) hraje "Pošuka" Moodyho, bradavického učitele předmětu "obrana proti černé magii". Sám Gleeson je bývalý učitel, který zběhl ke své velké lásce, herectví, a připojil se k irské herecké společnosti Passion Machine. Záhy dostal svou první velkou roli ve filmu I Went Down, za níž následoval kritiky i diváky vysoce ceněný snímek Johna Boormana Generál.

Jeho výkon v Generálovi mu v roce 1998 zajistil ceny za nejlepší herecký výkon na Boston Society of Film Critics' Awards, na ALFS, a v roce 1999 i cenu od London Film Critics a Best Actor Award na Irish Film & Television Awards. Během několika let se Gleesonovo jméno stalo zárukou kvality, neboť se objevil v některých velice úspěšných filmech, hrál např. zlého krále Menelaa ve snímku
Troja od Wolfganga Petersena, v roli Augusta Nicholsona se objevil ve Vesnici M. Night Shyamalana, hrál v Návratu do Cold Mountain od Anthony Minghelly, Království nebeském od Ridleyho Scotta a Breakfast on Pluto v režii Neila Jordana.

Gleesonův vzestup ke slávě se započal rolí ve snímku Jima Sheridana Pastvina, po němž následovaly menší role ve filmech jako
Navždy a daleko či Cesta na západ. Brzy poté se o něj začal zajímat i Hollywood a proto se v roli Hamishe objevil po boku Mela Gibsona ve snímku Statečné srdce. Z dalších snímků jmenujme Mission: Impossible II od Johna Woo, A.I.: Umělá inteligence, Agent z Panamy od Johna Boormana, Krajina mé lebky, 28 dní poté od Danny Boylea a Gangy New Yorku v režii Martina Scorseseho.

Na divadelních prknech se objevil ve hrách King of the Castle, The Plough and the Stars, Prayers of Sherkin, The Cherry Orchard a v Gaiety Theatre ve hře The Paycock, která byla velmi vřele přijata i na Chicago Theatre Festival. V roce 2001 se vrátil na divadelní prkna do dublinského divadla The Peacock Theatre, aby se tam objevil ve hře On Such as We z pera Billy Roche, jejíž režie se ujal Wilson Milam. Dříve se objevil také v televizních snímcích The Treaty, Nezvaný a Únos.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je vaše nejoblíbenější postava

Harry 20% (60)
Ron 15% (45)
Hemiona 22% (66)
Snape 17.3% (52)
Brumbál 13.3% (40)
Hagrid 12.3% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama